
Veense burgemeesters door de eeuwen heen (18)
23 juni 2023 om 07:00 HistorieVEENENDAAL In de persoon van de 46-jarige Frits Brink krijgt Veenendaal op 16 april 1992 weer een nieuwe burgemeester. Ditmaal is het een man die zijn hele leven grossiert in bestuursfuncties, maar ook een burgemeester die reeds op diverse terreinen actief is geweest of diploma’s heeft gehaald zoals onderwijzer, politie, politicus en burgemeester.
De nieuwe burgervader is op 14 februari 1946 geboren als Frederik Brink in het Groningse Haren. Zijn vader is Berend Brink en zijn moeder Elziena Antje Bos. Het gezin telt vier kinderen. Zoon Frits bezoekt de HBS, de Kweekschool, waar hij zijn onderwijsacte haalt en studeert in Groningen Nederlands Recht. Hij vervolgt zijn studie op de Politie Academie en wordt officier bij de Rijkspolitie. Frits trouwt met Tineke C. Walsweer en het echtpaar krijgt twee zoons. Het gezin is kerkelijk aangesloten bij de PKN. Brink heeft ondertussen functies bekleed bij de gemeente- en de Rijkspolitie. Zo wordt hij Chef staf Rijkspolitie Drenthe en geeft leiding aan de politie inzet tijdens de afzetting rondom de treinkaping in Wijster in 1975 en ook bij de gijzelingen bij De Punt en de lagere school in Bovensmilde in 1977.
GEWAPENDE OVERVAL
In het Dagblad van het Noorden lezen we dat er in 1978 een zeer heftige gebeurtenis in zijn gezin plaats vindt. ‘Op een nacht gaat plotsklaps de lamp in zijn slaapkamer aan. Brink en zijn vrouw kijken in de afgezaagde loop van een geweer. Brink wordt aan zijn bed en aan zijn vrouw vastgebonden. Verzet bieden zou niet helpen omdat de overvaller dreigt dat hun zoon dan risico gaat lopen. Het is de overvaller te doen om de sleutels van de kluis van de onder hun woning gelegen juwelierszaak. Deze wordt gerund door mevrouw Brink. Nadat ze het gevoel kregen dat de overvaller verdwenen was, begonnen ze met hun tanden de touwen door te bijten. Hierna sloegen ze direct alarm maar de overvaller was er reeds met het geld en veel juwelen vandoor.’
BURGEMEESTER VEENENDAAL
Frits Brink geeft zich op als lid van de CHU en komt op de kandidatenlijst van de Provinciale Staten van Drenthe terecht. Tussen 1978 en 1980 is hij Statenlid. De politiek bevalt hem wel en hij solliciteert met succes naar het burgemeesterschap van Nieuwleusen (1980-1985) en daarna Stadskanaal (1985-1992). Brink word getipt dat er een vacature is als burgemeester van Veenendaal. Brink: ,,Ze tipten mij en na een oriëntatie leek mij dat ook wel wat.” Volgens het wensenlijstje van de Veense gemeenteraad, dat na meer dan een half jaar pas klaar was, moest de nieuwe burgervader op zijn minst 12 jaar in Veenendaal de scepter blijven zwaaien….! Dat is niet helemaal gelukt, het werden vijf jaar en vijf maanden. Hij wilde op dat moment wel weer iets anders.
Tijdens zijn ambtsperiode is de nieuwe vleugel aan het gemeentehuis gerealiseerd. In het college van b en w werkte Brink het grootste gedeelte samen met de wethouders Borry Vrieling, Peter Beaart, Ted van Herpen, Wim Kroes, Joke Marijnissen en Jaap Pilon. Gemeentesecretaris was in die tijd Gert van Appeldoorn. In een interview in de Veenendaalse Krant van september 1995 zegt Brink: ,,Veenendaal moet blijven groeien.” Dat is prima gelukt want tijdens zijn ambtsperiode groeide het inwoneraantal van Veenendaal van 50.791 naar 58.139 inwoners.
PRINS CLAUS
Op 19 december 1995 bezoekt Prins Claus als beschermheer van de vereniging ‘De Hollandsche molen’ Veenendaal. Molen de Vriendschap wordt weer in gebruik gesteld. Claus zegt tegen burgemeester Brink: ,,Weet u, ik weet helemaal niets van molens en toch hebben ze mij beschermheer van een molenstichting gemaakt.” Brink antwoordt: ,,Ik ben beschermheer gemaakt van de plaatselijke harmonie, en ik heb geen enkel verstand van muziek.” Brink is een veel gevraagd man wat betreft deelname in diverse besturen. Hij zat in het bestuur van de NOS, NCRV, Rode Kruis, Eneco en nog minimaal 45 anderen.
EIGEN WONING BOUWEN
Het burgemeesters gezin komt te wonen in de ambtswoning op Zuylenburg 11. Begin 1995 zoemt het door Veenendaal dat de burgervader zelf een nieuwe woning wil gaan bouwen. Brink heeft zijn oog had laten vallen op een bouwperceel aan de Grebbeweg in Veenendaal. Hiermee komt hij echter onder vuur te liggen. In april 1995 is er een raadsvergadering met als agendapunt: Verkoop bouwperceel Grebbeweg 10. Het probleem is dat het perceel, waarop eerder de oude langhuisboerderij De Horst stond, pal naast een natuurgebied is gelegen. Ook zijn er raadsleden die menen dat de burgemeester bevoordeeld wordt en vragen zich af of er geen andere gegadigden zijn. Er word geopperd dat de burgemeester dermate hoog salaris heeft dat die wel op de vrije markt iets kan kopen. Na een felle discussie volgt een schorsing. Na de schorsing blijken de raadsleden van het CDA en D66 een draai gemaakt te hebben waardoor bij de stemming 19 van de 31 raadsleden toestemming geven om het perceel aan de burgemeester te verkopen. De volgende dag kopt een krant ‘Burgemeester mag ‘nestje’ bouwen aan de rand van de Blauwe hel’.
Naast schaatsen heeft Brink nog een andere hobby. Brink haalt zijn brevet als sportvlieger. Hij komt in de luchtvaart in vele besturen terecht. Zo wordt Brink bestuurslid van het Luchtvaartfonds, Bestuurslid Stichting Vliegveld Hoogeveen, in 2009 voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, in 2012 lid van de Raad van Bestuur Fédération Aéronautique Internationale te Zwitserland en van 2016 tot 2018 President van deze organisatie.
Brink is tijdens zijn burgemeesterschap van Veenendaal reeds vicevoorzitter van de NCRV en nadat hij voorzitter van de NCRV is geworden neemt Brink op 8 november 1997 afscheid als burgemeester van Veenendaal. Het gezin is nog enige tijd in hun woning aan de Grebbeweg in Veenendaal blijven wonen. In 1999 wordt Brink koninklijk onderscheiden en benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 2003 zetten ze hun woning te koop en vertrekken uit Veenendaal.
door Aart Aalbers
















