
Proef met meer samenwerking in gemeentelijke projecten
24 maart 2024 om 11:30 PolitiekVEENENDAAL Burgemeester en wethouders willen in een proef gaan experimenteren met nieuwe vormen van bestuurlijke samenwerking. Daarnaast denkt het college eraan inwoners hierbij te betrekken, waarbij deze meer invloed krijgen op bepaalde projecten. Als eerste zou dit mogelijk moeten kunnen bij werkzaamheden in de openbare ruimte, zoals bij een kruispunt vanwege mobiliteit en verkeersveiligheid.
,,We hadden in het raadsakkoord al afgesproken te kijken naar de bestuurlijke samenwerking van college en raad en om tevens inwoners bij besluiten te betrekken. Ook experts hebben hiernaar gekeken en we willen nu bij enkele verkeerssituaties gaan kijken of we hier de samenwerking kunnen opstarten als een pilot. Nu is bijvoorbeeld voorgesteld een kruising die aangepakt gaat worden, maar er zijn nog meer projecten. Er is momenteel geen definitieve keuze gemaakt waar we mee gaan beginnen, maar dit willen we wel gaan doen’’, aldus wethouder Martijn Beek. Het gaat dan om een onderwerp waar college, raad en organisatie samen in optrekken.
LADDER
Door een ‘Ladder van Eigenaarschap’ in te zetten, kunnen ook bewoners bij een onderwerp meedenken. Volgens de wethouder niet alleen inwoners die dit altijd al doen, maar juist ook anderen. Met alles gesloten en autoritair te houden is er voor bewoners geen rol. De gemeente kijkt binnen de bestuurlijke samenwerking meer naar een hoger participatieniveau. Bij een consultieve stijl zijn de inwoners ook adviseur. Maar dit kan zelfs zover gaan als een delegerende stijl voor de gemeente, waarbij bewoners medebeslisser zijn. Tot aan een faciliterende stijl bij de overheid en inwoners zowel initiatiefnemer en bevoegd gezag zijn en zelf het beleid bepalen.
PROEF
Allereerst zal vanuit het gemeentehuis aandacht zijn voor een routekaart met een actieplan om thema’s te kiezen om mee aan het werk te gaan. Zoals nu voorgesteld een verandering van bijvoorbeeld de verkeersveiligheid van een straat. Het proefproject kan daarin afspraken opleveren hoe de organisatie daar met burgemeester en wethouders en de lokale politiek aan wil werken. En zelfs in hoeverre zij de inwoners daarin betrekt. Met als doel bijvoorbeeld te leren meer eigenaarschap bij de bewoners te leggen. Waarbij de gemeente tevens aan de uitdaging werkt het dalende vertrouwen in de politiek aan te pakken en aangehaakt te blijven bij de samenleving.














