
Verordeningen in aangepast Omgevingsplan
28 augustus 2023 om 13:27 PolitiekVEENENDAAL De nieuwe regels rondom de Omgevingswet zijn door de gemeente nu beter omschreven in het Omgevingsplan. Het college heeft een ontwerp met wijzigingen gemaakt voor het eerste deel. Hierin gaat het om het goed overnemen van bestaande regels naar de nieuwe wetgeving.
Door Peter Kuijpers
Deze nieuwe wet zal veel zaken gaan bepalen die over de leefomgeving gaan. ‘Met het oog op inwerkingtreding van de Omgevingswet op 1 juli 2022 heeft de gemeenteraad ‘Omgevingsplan, deel I’ op 24 februari 2022 vastgesteld. De inwerkingtredingsdatum van de Omgevingswet is hierna nog drie keer uitgesteld. In de periode tussen 1 juli 2022 en nu zijn er vanuit het Rijk nog een aantal zaken gewijzigd. Daarnaast hebben we het afgelopen jaar nieuwe inzichten en kennis opgedaan die we hebben doorgevoerd in het nu voorliggende ontwerp’, laat het college weten. Zij wil nu starten met een basis met juridische regels voor het realiseren van een gezond, duurzaam en veilig Veenendaal.
GEBIEDSTYPEN De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft een voorbeeld gemaakt en Veenendaal heeft dit als inspiratie gebruikt. ‘Het is dus niet zo dat we exact de structuur van de VNG hebben overgenomen.’ De gemeente wil werken met verschillende gebiedstypen. ‘Denk aan centrum, bedrijventerrein, buitengebied en woongebieden. Specifieke beschermde gebieden, gemeentelijk erfgoed en bebouwingscontouren, en thema’s.’ Dit kan zijn de energietransitie tot gezondheid. En Veenendaal heeft rekening te houden met een uitspraak van de Raad van State in 2021 over het opnemen van duidelijke criteria. Verder zit er een belangrijk punt in de juridische regels voor het uitvoeren van activiteiten.
Deze juridische regels waren nog niet voldoende gekoppeld aan activiteiten. ‘Dit koppelen van regels aan onder andere activiteiten noemen we annoteren. Bewoners, bedrijven en andere organisaties kunnen via vergunningschecks bekijken of zij voor het uitvoeren van een activiteit een vergunning nodig hebben. Een melding moeten doen, informatie moeten aanleveren of dat zij de activiteit kunnen uitvoeren zonder één van de genoemde verplichtingen. Het annoteren van activiteiten zorgt daarnaast voor mogelijkheden om te zoeken naar regels voor een specifieke activiteit. Bijvoorbeeld voor het kappen van een boom’, aldus de gemeente. De toepasbare regels moeten de dienstverlening vergroten.
AANPASSEN Regels rondom geluidhinder wil Veenendaal voorlopig in de Algemeen Plaatselijke Verordening laten. De grens voor onversterkte muziek was maximaal 40, 35 en 25 dB(A) inpandig en in de nieuwe regels wil de gemeente dit aanpassen naar maximaal 35, 30 en 25 dB(A) inpandig. De regels over cultureel erfgoed en monumenten zijn in het Omgevingsplan, deel I opgenomen dat een vergunning nodig is voor slopen, verstoren, verplaatsen of wijzigen. Dit geldt tevens voor beeldbepalende panden. Verordeningen zoals parkeren en de ondergrondse kabels en leidingen wil Veenendaal voorlopig niet in het Omgevingsplan opnemen, omdat zij systemen daarop moet aanpassen. Al deze verordeningen moeten uiterlijk 1 januari 2032 wel in het Omgevingsplan staan.













