
Avond over toekomstbeeld van Veenendaal: gemeente wil inwoners betrekken
16 februari 2024 om 07:41 PolitiekVEENENDAAL Hoe zorg je voor een beeldvorming van de toekomst van Veenendaal, waarbij inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties betrokken worden en de raad een keuzemenu voorgeschoteld krijgt met een breed pallet van ruimte scheppende maatregelen waaruit deze kan kiezen? Het antwoord op die vraag stond centraal op de extra beeldvormende avond waarop eerst een toelichting werd gegeven op het ambtelijk proces achter de schermen.
door Arjan van den Berg
Participatie is een woord dat deze raadsperiode veelvuldig valt, vaak vergezeld van de nodige trappen en ladders. Tijdens de commissievergaderingen laten inwoners van zich horen, maar het idee is om de hele Veense samenleving te betrekken bij de keuzes die gemaakt moeten worden. Het achterliggende plaatje is dat de toekomst in elk geval op korte termijn financieel minder rooskleurig lijkt dan gedacht en gehoopt, nu er minder geld vanuit het Rijk komt.
Het achterliggende plaatje is dat de toekomst in elk geval op korte termijn financieel minder rooskleurig lijkt dan gedacht en gehoopt
BEVOLKING BETREKKEN
Dat betekent keuzes maken, prioriteiten stellen en faseren. Daarbij wil het college ook de bevolking betrekken, die daarvoor bij de ambtenaren de opdracht heeft neergelegd om een brede participatie uit te voeren om te kijken hoe plannen en taken zo goed mogelijk haalbaar en betaalbaar kunnen worden uitgevoerd. En om daarnaast zo breed mogelijk maatregelen te onderzoeken om het financiële plaatje in balans te brengen.
MAILEN
Die participatie is overigens al begonnen in januari. Toen hebben maatschappelijke organisaties een mail gekregen met de vraag wat zij belangrijk vinden voor Veenendaal. Inwoners kunnen via het e-mailadres toekomst@veenendaal.nl ook hun ideeën mailen en aangeven wat zij graag zouden willen zien. Van 11 tot en met 23 maart zal er een website live gaan waarop inwoners een enquête in kunnen vullen over wat zij graag zouden kiezen voor de toekomst – en wat niet.
In maart wordt het inwonerpanel uitgebreid bevraagd
DAG VAN VEENENDAAL
In maart wordt het inwonerpanel uitgebreid bevraagd, met als uiteindelijk feestje van de participatie de Dag van Veenendaal op 20 maart. Dan kunnen inwoners tussen 11.00 en 20.00 uur in gesprek gaan en in detail vertellen hoe zij Veenendaal graag zien: wat moet de gemeente wel en niet doen? Daarbij krijgen ondernemers een eigen hoek. Daarnaast worden er bij winkels en op markten enquêtes afgenomen, komen er bij buurthuizen posters te hangen en komt er meer content over in nieuwsbrieven en deze krant. Alle input wordt verzameld en toegevoegd aan de Kadernota.
KWESTIE VAN KIEZEN
Wethouder Marco Verloop merkte wel op dat er geen sprake is van het doorgeven van een verlanglijstje. Want als je voor het ene kiest, kan iets anders niet. Het is inderdaad echt een kwestie van kiezen. Youssef Boutachekourt, die zoals gebruikelijk zaken graag scherp krijgt, vroeg zich af hoe de vrouw bij de Jumbo die best wel even de tijd had om een paar vragen te beantwoorden aan de ene kant zo laagdrempelig mogelijk betrokken kon worden, terwijl de antwoorden tegelijkertijd ook wel de raad zouden helpen om echtkeuzes te maken. Waarbij het ook weer niet zo breed moest zijn dat de vrouw in kwestie niet meer toe zou komen aan het doen van boodschappen.
Het is inderdaad echt een kwestie van kiezen
TERUGKOPPELING
Dario Castiglione constateerde namens ProVeenendaal dat veel bezoekers van de markt van buiten Veenendaal kwamen en daarom ook andere locaties voor de enquête moesten worden gezocht. En ook de mensen die niet vaak op straat kwamen, moesten de kans krijgen om hun woord te doen. Yvonne Bottema van de VVD wilde ook de Ellekoot en het Petenbos meenemen en niet bijvoorbeeld alleen het Bruïneplein. Ze wilde ook graag een terugkoppeling in de vragen naar het participatieproces in het begin van de raadsperiode: wat hebben inwoners toen gezegd, wat zagen ze daarvan terug en zouden ze met minder geld nu andere keuzes maken?
Gemeentesecretaris Sjoukje Deelstra gaf aan dat het nu echt een proces met een ‘snelkookpan’ was, waarbij in korte tijd veel gedaan moest worden, maar dat er zoveel mogelijk zou worden meegenomen. Jeroen van Esseveld van de ChristenUnie zag dan weer graag dat het onderwijs ook bij de participatie werd betrokken, waarbij kinderen en jongeren niet werden vergeten. En inderdaad, de scholen werden al bij het proces betrokken. Datzelfde gold voor buurthuizen, wat Hans van de Braak van de PvdA weer graag zag.
INZICHT IN DETAILS
Het CDA had de wens, en het was wel meer dan dat, om eens in kaart te brengen waar geld weg lekte, bijvoorbeeld bij panden die de gemeente bezat, maar die niet werden verhuurd. Fractielid Mark Ruitenbeek had ook nog wel iets toe te voegen. ,,Ik heb meer behoefte aan inzichten: welke lasten zijn er vast, wat zijn de elementen per domein waar je in kan kiezen. En aan de kant van de baten: waar komt ons geld vandaan, wat is incidenteel een wat is structureel? Als het krapper wordt, wil ik meer inzicht in details. En waar ligt de grens? Ik zoek naar balans in dit traject en vraag me af of participatie voldoende kennis geeft om te weten aan welke knoppen we kunnen draaien.”
We zullen beslissingen moeten maken zonder voor 100 procent alle informatie te hebben
Wethouder Verloop legde uit dat de focus inderdaad lag op de knoppen waaraan gedraaid zou kunnen worden en ook welk effect dat zou hebben. Inwoners zouden die maatregelen niet in een enquête voorgeschoteld krijgen, maar aan de hand van de participatie konden die maatregelen wel worden bedacht. Uitgangspunt was steeds om het te doen met de kennis die nu voorhanden is. ,,We zullen beslissingen moeten maken zonder voor 100 procent alle informatie te hebben.”
Bij Dick Both van de SGP rees de vraag wat die zogenoemde ruimte scheppende maatregelen betekenden. Bezuinigingen? Alles wat helpt om het financiële plaatje in balans te krijgen, was het antwoord van wethouder Verloop. Dat kon aan de ene kant betekenen dat zaken anders, minder of niet doorgingen en aan de kant van de inkomsten dat er extra middelen kwamen. ,,Daarbij kijken we niet alleen naar bezuinigingen, maar ook naar welke ambities we hebben en wat we willen voor de toekomst, ook al moeten we nu maatregelen nemen om het hoofd boven water te houden.”
















