
Natuurrubriek Slenterpaadjes over juni: Maand van bloeiende grassen
3 juni 2025 om 07:00 Natuur en milieu Columns Nieuws uit VeenendaalVEENENDAAL De maand juni, de Pinkstermaand, weidemaand, rozenmaand, zomermaand en braakmaand. Dat laatste slaat op de landbouw, waar het woord ‘braken’ de betekenis geeft voor het openbreken en losmaken van de grond. Juni draagt de naam van de Romeinse godin Juno, maar ook de naam van de eerste heersers van Rome: Lucius Junius Brutus. We hebben nog steeds onze spreekwoorden en gezegden: ‘Hoe feller de vlieg en horzel steken, eer er onweer los zal breken.’ En na al de droogte van de afgelopen tijd: ‘Juniregen is Gods zegen, komt zon daarbij, dan maakt hij boer en stadslui blij.’
door Aly van Eijk
De hooikoortspatiënten zullen zich niet zo prettig voelen in deze maand, de grassen bloeien nu. De pollen worden zeker met droog weer overal verspreid; in ons land komen ongeveer 120 verschillende grassoorten voor, in het wild. Want graangewassen zoals mais, tarwe, rijst en gerst horen ook bij de grassoorten.
Een van de mooie bloeiende grassen is de glanshaver. Die de grootste bloemen in haar pluim heeft. Ze kunnen goed tegen droogte, de wortels zijn meer dan een meter lang. Een andere naam ervoor is Frans raaigras, die naam is weer ontstaan doordat ze in het begin van de 19e eeuw met zaad uit Frankrijk werd gezaaid. De bloei is van mei tot september.
Een ander soort is de vossenstaart, die er in verschillende soorten zijn. De Rosse- de knolvossen- geknikte- en de grote vossenstaart. De laatste heeft een grote sigaarvormige pluim als bloeiwijze, die doorgaat tot de eerste vorst. Ik moet zeggen als je een grasland ziet met hoog gras, dat golft het met de wind die er overheen gaat. Een prachtig gezicht.
In mei zag ik heel veel meikevers, zijn opvolger is de junikever, wat ze gemeen hebben is dat ze beiden leven van bladeren en hun larven engerlingen worden genoemd. De junikever is ongeveer de helft kleiner dan de meikever. Met de schemering vliegen ze uit en worden gegeten door vleermuizen, mezen, kraaien en ook kikkers!
Op dit moment bloeit de vlier met de witte schermbloemen. Je ziet overal recepten van de vlierbloesem, wat je er mee kunt doen. Als iedereen dat zou doen, zijn er in het najaar geen vlierbessen, ik zou zeggen laten staan, er zijn regels in ons land over wildplukken. Officieel mag het niet, alleen waar dat mag, goede vraag hoe weet je dit!
De wetenschappelijke naam is Sambucus Nigra, nigra verwijst naar de zwarte bessen die er aan komen die veel vitamine C bevatten. Sambuca betekent schuiftrompet wat wellicht verband houdt met bazuinen. En dat komt weer af van het gebruik van vlierhout om fluitjes te maken. De naam vlier is afgeleid van de Duitse vlieder, wat verband houdt met het geveerde blad.
Kijk en geniet!
Reageren? Mail naar alyvaneijk@gmail.com
Meer columns op De Rijnpost.nl lezen? Je vindt ze in dit dossier.
















