Veenendaler Michel van Zeist (r) overhandigt Hans Kazàn het boek over hem.
Veenendaler Michel van Zeist (r) overhandigt Hans Kazàn het boek over hem. Bert Speelman

Lintje Hans Kazàn dankzij Veenendaler Michel van Zeist

5 april 2023 om 13:23 Mensen

VEENENDAAL Hans Kazàn, goochelaar des vaderlands, werd zondag 26 maart door de burgemeester van Zeist geridderd in de Orde van Oranje-Nassau. Aanleiding voor die onderscheiding: Hans’ 50-jarig jubileum als artiest, gevierd tijdens een feestelijke bijeenkomst in theater Figi. Ook bij de 70ste verjaardag van de in Spanje woonachtige illusionist werd uitvoerig stilgestaan. Met dank aan Veenendaler Michel van Zeist die de onderscheiding heeft aangevraagd.

Van Zeist is ook de auteur van een boek over het leven van deze bekende Nederlandse goochelaar. Daarmee blijft Van Zeist wel dicht bij huis: hij is namelijk zelf goochelaar van professie en treedt overal in het land op.

Van Zeist maakte al eerder spraakmakende studies over Nederlandse goochelaars. Studies over de legendarische Fred Kaps (overbekend van de ‘zouttruc’) en de Joodse hofkunstenaar Larette die in 1943 zelfmoord pleegde en wiens heengaan altijd met een waas was omgeven.

De magische mijlpalen bij Hans Kazàn waren voor de Veenendaalse auteur reden om ook een boek over hem te schrijven. De biograaf van Kazàn: ,,Hans zegt regelmatig dat ik meer over hem weet dan hijzelf. Dat is natuurlijk wel een beetje gek.”

Als kind heb ik Hans en zijn gezin jarenlang mailtjes en briefjes gestuurd

DE MAN DIE BIJNA ALLES KAN

Hans Kazàn begon zijn carrière in 1973, na het winnen van een prijs tijdens het wereldkampioenschap goochelen in Parijs. Zijn doorbraak in Nederland was in 1978. Toen maakte hij zijn debuut in het televisieprogramma Ren je rot van Martin Brozius. Michel van Zeist: ,,De presentator van die show vroeg aan de kinderen in de studio: ‘Wie is de man die alles kan?’ Daarna riep het jeugdige publiek luidkeels: ‘Hans Kazàn!’ Na al die jaren wordt Hans nog steeds ‘de man die alles kan’ genoemd. Ik heb daar het woordje ‘bijna’ aan toegevoegd, omdat na vijf decennia in de schijnwerpers is gebleken dat Hans niet alles kan; het boek gaat - naast zijn successen - ook in op alle tegenslagen die hij heeft weten te trotseren, waarvan het vroegtijdig stoppen van het Magic Palace, Kazàns goocheltheater in Torremolinos, misschien wel het meest aansprekende voorbeeld is.”

FASCINATIE

Schrijver Michel van Zeist raakte geïnteresseerd in de goochelkunst toen hij op achtjarige leeftijd een aflevering van Hans Kazàn & Magic Unlimited zag. ,,Oscar, Renzo & Mara deden grote illusies, wat ik heel interessant vond, maar het kleine goochelwerk van Hans sprak me nog meer aan. Op school probeerde ik die trucs na te doen. De juf, die een andere krant las dan mijn ouders, knipte artikelen over familie Kazàn voor me uit. Als kind heb ik Hans en zijn gezin jarenlang mailtjes en briefjes gestuurd. Daar is nu - ruim twintig jaar na dato - iets heel moois uit voortgekomen.”

(de tekst gaat onder de foto verder)


Hans Kazàn bewondert het schilderij van de Veenendaalse kunstenares Yvonne Wustenveld. Het komt in één van de zalen van Figi te hangen. - Bert Speelman

VEENS SCHILDERIJ

Naast het boek en de koninklijke onderscheiding was er die zondag nóg een verrassing voor Hans Kazàn. In het bijzijn van collega’s als Hans Klok en André van Duin kreeg de aimabele artiest een levensecht schilderij overhandigd, gemaakt door de Veenendaalse schilder Yvonne Wustenveld. Dat maakte zij op basis van een aansprekende foto van beeldmaker Corbino.

Dat kunstwerk komt in Figi te hangen, bij de ingang van een zaal die, zo werd tijdens de bijeenkomst bekendgemaakt, naar Hans Kazàn vernoemd zal worden.

De biografie van Nederlands bekendste goochelaar - ‘Hans Kazàn, de man die bijna alles kan’ (24,95 euro) is verkrijgbaar bij onder meer boekhandel Van Kooten in Veenendaal. Ook de Veenendalers Aris Smit en Kevin Ike werkten aan de publicatie mee.

Mail de redactie
Meld een correctie

Martin Brink
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie