
Rob van der Zee hoopt met Trots op Rhenen eindelijk in de gemeenteraad te komen: ‘We zijn geen one-issue-partij’
4 februari 2026 om 14:22 Politiek Gemeenteraadsverkiezingen 2026 Veenendaal en Rhenen Nieuws uit RhenenRHENEN Rob van der Zee van Trots op Rhenen is heel duidelijk: ,,Er zijn mensen die denken dat we een uiterst rechtse partij zijn. Dat is dus niet zo. We zijn ook geen one-issue-partij.” Maar waarom dan duidelijk de kreet ‘AZC weg ermee!’? Van der Zee: ,,Je moet ergens een standpunt hebben.”
door Martin Brink
Dat de lijsttrekker van de partij Trots op Rhenen/BBBondgenoot dit als uithangbord heeft, is niet geheel vreemd. Hij woont al sinds 2005 in Elst en kent de gevoelens in het dorp. En die waren volgens hem wat betreft de mogelijke komst van een groot asielzoekerscentrum op Prattenburg, heel duidelijk: niet in Elst! Die paar Oekraïners die er nu wonen, oké, maar een centrum met tweehonderd bewoners, dat zou een behoorlijke maat teveel zijn voor een dorp met vierduizend inwoners als Elst, ook al is het aan de rand van de kern.
‘FATSOENLIJK RECHTS’
Een gesprek met de 68-jarige lijsttrekker, die bij de komende verkiezingen op woensdag 18 maart opnieuw probeert om in de raad te komen. Dat lukte in 2014, 2018 en 2022 niet. ,,In 2022 haalden we 363 stemmen. Dat was 3/4 zetel. De restzetel is toen naar de SGP gegaan.” Nu wil hij zich niet meer vastpinnen op een aantal. Na lang aarzelen zegt hij toch: ,,We hopen op ieder geval één.” Zo wil hij een rechts geluid laten horen, ‘fatsoenlijk rechts’ zoals hij het noemt. Bestaat er dan ook zoiets als ‘onfatsoenlijk rechts’? Rob moet er om lachen: ,,Er zijn mensen die teveel op het geloof afgeven. Daar ben ik niet van. Of je moslim bent, katholiek of iets anders: iedereen is voor mij gelijk, zolang je je maar fatsoenlijk gedraagt.”
Iedereen is voor mij gelijk, zolang je je maar fatsoenlijk gedraagt
ZWAARD VAN DAMOCLES
Met de mogelijke komst van een AZC in Elst heeft hij wel een issue te pakken. Vier jaar geleden waren dat de winturbines waarover hij zich fel uitsprak. Die zijn er tot op heden ook niet gekomen in de gemeente Rhenen. Over het AZC liepen de gemoederen begin vorig jaar flink op, zeker nadat er oproepen (sommige politici spraken over een hetze) werden gedaan om een krachtig protest te laten horen bij het Rhenense gemeentehuis waar binnen werd gesproken over dit hete hangijzer. Het plan is nu in de koelkast gezet, even geparkeerd. Niets is dus nog zeker. Het hangt echter nog wel als het bekende Zwaard van Damocles boven Rhenen. Van der Zee: ,,Als het weer ter sprake komt, dan zal ik een stevig protest laten horen.”
Een doortimmerd verkiezingsprogramma heeft hij niet (,,Als ik dat nu zou publiceren maak ik andere partijen wakker!”) maar er zijn wel uitgesproken issues.
In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen interviewt De Rijnpost alle lijsttrekkers van de politieke partijen in Veenendaal en Rhenen. De interviews zijn te lezen in de krant en op onze website.
Al heeft hij Elst inmiddels omarmd, hij hekelt wel de trage gang van zaken. In 2022 vond hij namelijk dat het dorpshart van Elst maar eens moest worden aangepakt. In Rhenen was de metamorfose van de binnenstad net gereed, Elst wachtte een upgrading van de omgeving van de Albert Heijn. ,,En kijk eens hoe het er nu bij staat? Er gebeurt helemaal niets!” Wat hij ook vindt: ,,Het college mag wel eens wat meer luisteren naar ondernemers. Dat zijn toch de mensen die voor het geld zorgen.” Hij kan het weten: vele jaren zat hij in een ondernemersclub in het westen van het land.
Ook over klimaat en stikstof blijft hij kritisch: volgens Van der Zee worden problemen overdreven en ligt de focus verkeerd. En over de wolven zegt hij resoluut: ,,Die moeten weg uit Nederland.”
ROB VAN DER ZEE
Wie is toch de Rhenense outsider Rob van der Zee, de man die in 2014 en 2018 voor Trots op Nederland (de partij van Rita Verdonk) in de raad wilde zitten en zich vanaf 2022 als Trots (op) Rhenen manifesteert? In dat jaar sloot hij zich aan bij de Boer Burger Beweging van Caroline van der Plas die de gelederen openstelde voor plaatselijke initiatieven onder de noemer BBBondgenoot. ,,Het is belangrijk dat je een landelijke partij achter je hebt staan. Bovendien heeft BBB een wetenschappelijk bureau waar we altijd een beroep op kunnen doen.” Die ervaring had hij al eerder, bij het wetenschappelijk bureau van Trots op Nederland in de tijd van Rita Verdonk en de jaren daarna.
Van der Zee is al decennialang politiek actief, onder meer bij LPF en TROTS op Nederland.
De zoektocht naar kandidaten, onder meer via een advertentie in deze krant, heeft inmiddels wel twee belangstellenden opgeleverd. Beiden, een man en een vrouw, voelen zich verbonden met de doelstellingen en dan met name over het AZC. ,,Die staan dus meteen op nummer twee en drie”, zegt Rob.
Een uitgebreide uitleg over ‘AZC weg ermee!’ wordt gegeven op trotsrhenen.nl
















