De oude flats aan de Dokter Wallerstraat zullen naar verwachting plat gaan.
De oude flats aan de Dokter Wallerstraat zullen naar verwachting plat gaan. Jan van den Brink

Sloop en vervangende nieuwbouw in Rhenense Wallerstraat verwacht

25 april 2024 om 07:25 Nieuwbouw

RHENEN De appartementen in de galerijflats aan de Dokter Wallerstraat zijn oud, tochtig en niet goed te verwarmen. Er ontbreekt ook een lift. Uit een energieonderzoek blijkt volgens de Rhenam dat renoveren tot wel 250.000 tot 300.000 euro per woning zal gaan kosten. Renoveren of nieuwbouw, is de vraag. Op informatiebijeenkomsten voor de bewoners werd toegelicht dat nieuwbouw tot de enige optie was.

door Sander van Opstal

Op dinsdag 26 maart heeft woningcorporatie Rhenam vier informatiebijeenkomsten georganiseerd. Vertegenwoordigers van Rhenam vertelden dat er niet veel anders op zit dan de woningen te slopen en nieuwbouw te plegen. Verwacht wordt dat dit medio 2026 zal plaatsvinden. De bewoners waren stil. Er werd weinig gepraat. Dat er gekozen zou gaan worden voor sloop en nieuwbouw werd wel verwacht, zo bleek.

TERUGKEERGARANTIE

Aan de bewoners werd een aantal ondersteunende maatregelen en acties in het vooruitzicht gesteld. De te verhuizen bewoners krijgen stadsvernieuwingsurgentie bij het zoeken naar een vervangende woning (binnen of buiten het werkgebied van Rhenam) en een terugkeergarantie naar de nieuwe woningen aan de Dokter Wallerstraat.

Ook kan men aanspraak maken op de wettelijke verhuisvergoeding (7428 euro belastingvrij per huishouden). Er komt een sociaal plan met daarin de wensen van bewoners, en hun rechten en plichten volgens gemeente en Rhenam. Er wordt een bewonerscommissie opgericht, zodat bewoners mee kunnen denken, en er komen huisbezoeken om de woonsituatie te bespreken, om te helpen met inschrijven voor een andere woning (al dan niet tijdelijk) en bij het zoeken van een andere woning.

(De tekst gaat verder onder de foto.)


Er wordt gestreefd naar een zo kort mogelijke doorlooptijd van sloop en vervangende nieuwbouw - Jan van den Brink

WENSEN EN EISEN

Een architect gaat op basis van alle wensen en eisen van bewoners, omwonenden en de gemeente een ontwerp maken voor de nieuwbouw. Er wordt gestreefd naar een zo kort mogelijke doorlooptijd van sloop en vervangende nieuwbouw, daarvoor is het nodig om slim te plannen en goede afspraken met ontwikkelaar/aannemers te maken.

Verder zal het project gefaseerd uitgevoerd worden. De huidige bewoners hebben recht op terugkeer naar de nieuwbouw. Waarschijnlijk komen er meer woningen dan de huidige negentig. Ze zullen zeker een lift krijgen. 

GEBIEDSVISIE

De gemeente ondersteunt deze vernieuwing en wil het gebied integraal aanpakken via een gebiedsvisie. De nieuwbouw biedt namelijk mogelijkheden om de woonkwaliteit in de buurt te verbeteren en vraagt tegelijkertijd om een goede aansluiting met de ruimtelijke ontwikkelingen in de omgeving. Door middel van een gebiedsvisie worden deze doelen verder vormgegeven. Hiervoor is opdracht gegeven aan een stedenbouwkundig bureau, Buro Waalbrug.

Door het college wordt de herinrichting van de Wallerstraat gezien als een kans om te verdichten en woningen toe te voegen. De gemeente vindt ook dat nieuwe woningen een kans vormen voor meer verbinding tussen bewoners, met een nadruk op samenredzaamheid. Dit kan ondersteund worden door een gemengd woningaanbod, bebouwing met een functie voor de buurt en door gedeelde voorzieningen.

Het college stelt voor om te streven naar een klimaatadaptieve invulling van het gebied met een vergelijkbare hoeveelheid groen als in de huidige situatie. In de nieuwe inrichting van de omgeving van het gebied wordt er wordt naar gestreefd om de verblijfswaarde van de groene ruimte te vergroten en mogelijkheden voor ontmoeten te creëren.

Dokter Wallerstraat.
Dokter Wallerstraat.
Dokter Wallerstraat.
Mail de redactie
Meld een correctie

Sander van Opstal
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie