De digitalis ofwel de vingerhoedskruid zou goed zijn tegen hartziekten.
De digitalis ofwel de vingerhoedskruid zou goed zijn tegen hartziekten. Aly van Eijk

Slenterpaadjes over juni: Klaproos voorbeeld menselijke vergankelijkheid

4 juni 2024 om 07:30 Natuur en milieu Columns

VEENENDAAL Juni, bloeimaand, weidemaand, rozenmaand en braakmaand. Dat laatste komt van het braken ofwel breken van vlas. Dan werd de houtkern van een vlasstengel gescheiden. De naam juni komt van de Romeinse godin Juno, de vrouw van Jupiter en beschermvrouw van het huwelijk en geboorte.

door Aly van Eijk

De oude gezegdes en weerspreuken zijn de overleveringen van onze eigen cultuur. ‘Hoe feller vlieg en horzel steken, hoe eer er onweer los zal breken’. En: ‘Vliegt de zwaluw hoog, ’t blijft overwegend droog’. En die gezegdes kloppen nog steeds! De bloemen hebben een wedstrijd wie de mooiste is zoals de margrieten, de vele soorten koekoeksbloemen, de klaprozen en de wikke.

ALLES AFGEMAAID

Langs de Rondweg-Oost in Veenendaal was het al jarenlang één groot bloemenfestijn. Op de hoge taluds was het in juni, juli rood van de klaprozen en alle kleuren wit en roze van margrieten, silene, kamille en roze koekoeksbloemen. Aan het eind van het bloeiseizoen, augustus, werd er gemaaid en alles werd afgevoerd.

De zaden bleven dan liggen voor het volgende seizoen. Maar tot veler schrik is er op 10 mei alles afgemaaid, de eerste klaprozen mochten maar vier dagen bloeien. De slogan ‘maai niet in mei voor de bijen, vlinders en alle andere insecten’ gold blijkbaar niet voor de provincie Utrecht die eigenaar schijnt te zijn.

De gemeente Veenendaal schoof het af op de provincie Utrecht. Dus een klachtenformulier ingevuld maar tot op heden geen enkele reactie gekregen. Dag bloemen, dag vlinders, dag bijen. Ze hebben wel de Japanse duizendknoop gespaard... Die planten groeien zelfs door beton en asfalt heen. Op 13 mei zijn ook de bomen gesnoeid, zo midden in het broedseizoen. Als wij dat doen is het een misdrijf!

KLAPROOS

De klaproos, die daar dus ook stonden, dankt haar naam aan een oud kinderspelletje. Je vouwt een bloemblad tot een bolletje om vervolgens kapot te slaan op je hand. De samengedrukte lucht doet het bolletje met een klap openspringen. Zo komt de klaproos aan haar naam.

Er is ook een bleke, grote en een ruige klaproos. Als ‘veldbloem’ en ‘bloem in het veld’ maakt het korte bestaan van de bloem, die twee tot drie dagen duurt, de klaproos voor de bijbel tot een voorbeeld van de menselijke vergankelijkheid.

In de bossen bloeit op het ogenblik de digitalis, ofwel het vingerhoedskruid. De naam zegt het al een beetje: digitalis is afgeleid van digitus wat vinger betekent. De plant is tweejarig. Eerst is het een klein plantje en na twee jaar een hoge plant.

BETERE DOORBLOEDING

Er is een wollig vingerhoedskruid, grootbloemig- geel- en gewoon vingerhoedskruid. De plant is giftig, maar wanneer je er een zou eten spuug je hem meteen weer uit, zo vies smaakt hij.

De digitalis wordt ook nu nog gebruikt voor medicijnen voor hartpatiënten. Het zorgt voor een betere doorbloeding van de hartspier en is tegen hartzwakte.
Kijk en geniet.

Reageren? Mail naar alyvaneijk@gmail.com

 

Mail de redactie
Meld een correctie

Aly van Eijk
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie