
Wethouder over nieuwe visie op sociaal domein: ‘Ruimte zoeken tussen de regels’
2 november 2022 om 17:18 MaatschappelijkRHENEN Het sociaal domein is een ontzettend breed, maatschappelijk terrein. Van opvoeding tot werk en van gezondheid tot zorg, het raakt alle mensen. Samen met de inwoners bouwt de gemeente Rhenen aan een nieuwe visie op het sociaal domein voor 2030. Omdat het belangrijk is dat inwoners hierover meepraten, worden er in oktober en november interactieve themabijeenkomsten gehouden. Iedereen die woont of werkt in Rhenen is welkom.
door Marco Diepeveen
,,De huidige visie dateert uit 2013 en is daarom aan vervanging toe. Het beleid eronder ging schuiven”, aldus wethouder Hans Boerkamp. Hij is onder andere verantwoordelijk voor Wmo en Jeugdhulp en daarmee voor een groot deel van het sociaal domein. ,,Corona, de oorlog in Oekraïne, de energiecrisis en de stijgende inflatie veranderen de samenleving ingrijpend. Ook op die actuele problemen moet de gemeente inspelen.” De visie op het sociaal domein moet passen binnen de vast te stellen Visie op Rhenen 2035.
Het sociaal domein gaat over samenleven. Samenleven binnen de gemeente, de wijk en het gezin. De gemeente kan en wil dit faciliteren. ,,De nieuwe visie moet beschrijven welke aspecten wij met zijn allen waarderen, wat extra aandacht behoeft en wat onze doelen zijn.
Wat kan de samenleving zelf realiseren en waar moet de gemeente in actie komen? Zo kunnen we in de toekomst de juiste keuzes maken.” Overigens redt circa 80 procent van de inwoners het zonder gemeentelijke ondersteuning.
AANDACHTSPUNTEN Medio september kwam de startnotitie ter sprake in de commissie Samenleving. Deze gaf een aantal aandachtspunten mee aan het college, die overgenomen zijn in het definitieve document. Namelijk extra aandacht voor armoede(val), de mentale gezondheid van jongeren, voor ouderen in het kader van de vergrijzing, scheefgroei in de maatschappij, gedragsverandering bij het stimuleren van een gezonde leefstijl en cybercriminaliteit.
Het traject om te komen tot een nieuwe visie telt vijf stappen: onderzoeken (tot en met december), visie vormen (december en januari), toetsen (januari tot en met maart), realiseren (2023) en evalueren (periodiek). In de onderzoeksfase nodigt de gemeente inwoners, ervaringsdeskundigen, vrijwilligers, organisaties en andere stakeholders uit om mee te denken en input te geven. Er is een rapportage opgesteld met daarin de Rhenense en landelijke trends en ontwikkelingen binnen het sociaal domein.
Boerkamp: ,,De centrale vraag is: hoe kunnen we binnen het beleid de inwoner centraal stellen? Daarvoor moeten we ruimte zoeken tussen de regels. De huidige visie telt bijna veertig pagina’s en is vrij omvangrijk van opzet. Voor het nieuwe beleid op het sociaal domein verschuift de focus nog meer naar een mensgerichte benadering. Daarom voeren we open gesprekken en timmeren we niets op voorhand dicht. Alle input wordt opgehaald en verwerkt in de visie. Bij een hulpvraag van de inwoners wijst de gemeente niet naar een bepaalde tekst in wet- en regelgeving. Zo van: dit is het en daar moet u het mee doen.”
JEUGDHULP De jeugdhulp is het domein van wethouder Boerkamp. ,,Jeugdhulp moet er zijn voor Rhenenaren als dat nodig is. Liever voorkomen we dat hulp nodig is en gunnen we ieder kind een vrij en onbekommerd opgroeien. In tegenstelling tot volwassenen kunnen kinderen niet altijd zelf de regie nemen. Als hulp essentieel is, springt de gemeente bij. Bijvoorbeeld bij passend onderwijs, leerlingenvervoer en om voortijdige schoolverlating aan te pakken. Preventie om erger of meervoudige problematiek te voorkomen wordt steeds belangrijker.”
Samen met het onderwijs maakt de gemeente plannen voor kinderen die vragen om ondersteuning. ,,Neem nu de pilot waarbij we een gedragsdeskundige inzetten op school. Er is proefgedraaid op de Ericaschool en de Willem Teellinckschool. Dat bevalt zo goed - de problematiek bij kinderen vermindert aantoonbaar - dat de andere Rhenense basisscholen dit ook willen omarmen. Bovendien gaat het jeugdteam van het Centrum voor Jeugd en Gezin dichter op de scholen zitten. Scholen complimenteren ons met de korte lijnen en de directe en snelle aanpak.”
Een ander voorbeeld is de Taalklas. De Taalklas is opgezet om alle kinderen die uit het buitenland komen te helpen met het leren van de Nederlandse taal. Dat geldt voor kinderen van statushouders, maar ook voor kinderen van arbeidsmigranten en Oekraïense vluchtelingen. Zo hoeven ze niet uit te wijken naar Wageningen, en kunnen ze in Rhenen onderwijs krijgen. Het project ‘Back to a future’ helpt jongeren terug naar school of aan een baan, om zo een startkwalificatie te halen. Buurtgezinnen steunen overbelaste gezinnen waar problemen met kinderen spelen of juist problemen bij ouders waar kinderen de dupe van zijn.
De volgende themabijeenkomsten voor het sociaal domein staan op de agenda: Werken & Leren, woensdag 2 november, Het Bestegoed in Elst; Gezondheid, Sport & Bewegen, donderdag 10 november, Huis van de gemeente; Vrije tijd & Sociaal netwerk, donderdag 10 november, Huis van de gemeente, Zorg & Ondersteuning, woensdag 16 november, Willem Teellinckschool in Achterberg. Alle participatieavonden duren van 19.00 tot 21.00 uur. Inloop vanaf 18.45 uur. Aanmelding tot uiterlijk één week voor de avond via sociaalrhenen@rhenen.nl. Zie verder www.rhenen.nl/sociaalrhenen/















