Wethouder Martijn Beek
Wethouder Martijn Beek Job Boers

Veenendaal houdt vast aan 42 jeugdregio’s

2 december 2022 om 14:05 Zorg

VEENENDAAL Het college wil met het Integraal Zorgakkoord instemmen. Zij heeft wethouder Martijn Beek de volmacht gegeven dit op de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) van 2 december te doen. Hij had dit tevens graag voor de Hervormingsagenda Jeugd gedaan, maar deze is nog niet gereed om mee in te stemmen.

door Peter Kuijpers

De verschillende gemeenten laten onder andere weten op de bijeenkomst van de Vereniging Nederlandse Gemeenten of zij met de plannen die de VNG met het rijk heeft besproken kunnen instemmen. Zoals het Jaarplan van de VNG voor volgend jaar. Maar ook met het Integraal Zorgakkoord en Gezond en Actief Leven Akkoord. Hier is nog niet aan alle punten voldaan, maar van de afgesproken punten acht het VNG de voordelen voor gemeenten en hun inwoners groot genoeg om mee in te stemmen. ,,Als gemeente Veenendaal kunnen wij ons hierin vinden’’, aldus wethouder Martijn Beek.

INSTEMMING Ook voor het instellen van een Geschillencommissie sociaal domein en het uitwerken van standaardisering contracten jeugd stemt Veenendaal in. Deze moeten de kwaliteit en efficiëntie verbeteren. ‘Veenendaal is in Jeugdregio Foodvalley-verband ook betrokken geweest bij de totstandkoming van deze contractstandaarden. De contractstandaard zorgt er voor dat de opzet van de huidige overeenkomsten niet meer kan worden gehanteerd zoals de gemeente nu gewend is. Dit betekent dus een wijziging van de huidige regionale contractopzet.’ De andere punten zoals principes voor de digitale samenleving en verschillende moties kan de gemeente mee instemmen.

FOODVALLEY Wethouder Beek had ook graag een besluit genomen over de Hervormingsagenda Jeugd, maar dit kan nog niet. ,,Dit staat nog steeds ter bespreking, terwijl we eigenlijk aan de besluitvorming toe zouden moeten zijn. We hebben wel begrepen dat inmiddels duidelijk is dat het rijk aan maximaal 42 jeugdregio’s wil vasthouden en deze niet wil combineren met bijvoorbeeld de veiligheidsregio. Dit zouden wij als Veenendaal niet graag hebben. We hebben het meeste jeugdwerk nu samen met Foodvalley georganiseerd. En hier lopen tevens veel gezamenlijke contracten met aanbieders.’’ Deze contracten moeten dan volgens de nieuwe standaard worden gesloten, maar of dit voor 1 januari 2024 gaat lukken is nu nog niet duidelijk.

KOSTEN De gemeente heeft nog wel vraagtekens of de VNG al haar werk kan betalen met de huidige begroting voor volgend jaar. ‘De VNG houdt in haar begroting 2023 rekening met slechts een prijsstijging van 3,4 procent, terwijl de huidige inflatie meer dan 10 procent bedraagt. Toen begin dit jaar de VNG het contributievoorstel voorbereidde was het percentage 3,4 procent. Gezien de onzekere financiële situatie is de kans reëel dat de begroting en realisatie in 2023 uit elkaar gaan lopen.’ Er zijn wel budgetten verlaagd om de kosten in lijn met de opbrengsten te brengen. Veenendaal verwacht nog aanvullende maatregelen en deze prijsontwikkeling en inflatie brengen dus ook voor de gemeente nog een financieel risico volgend jaar.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie