Afbeelding
Pixabay

Gemeente Veenendaal kijkt samen met buurtbewoners naar inrichting speelplekken

4 december 2023 om 09:31 Recreatie

VEENENDAAL ‘Naar buiten als een goed alternatief voor binnen’ is de titel die de gemeente heeft gegeven voor haar uitvoeringsplan BOSS. Veenendaal wil overal prettige plekken inrichten voor het Bewegen, Ontmoeten, Spelen en Sporten in de buurt.

door Peter Kuijpers

,,Bewegen door te wandelen in het park of tijdens de lunch op het bedrijventerrein of even heen en weer naar de supermarkt. Ontmoeten op straat om even bij te praten of samen te picknicken. Spelen in de bosjes, op de veldjes en pleinen in de buurt of op de speelplek. Sporten op de skatebaan, het trapveld of basketbalveld en joggen, skaten en fietsen in het groen. Vooral lekker ongeorganiseerd naar eigen inzicht, de gebruiker is de baas over eigen tijd. Maar soms ook georganiseerd door af te spreken of bij een clubje’’, beschrijft de gemeente. Zij wil vooral deze activiteiten in de directe woonomgeving mogelijk maken.

SAMENSPRAAK Dat is de plek waar mensen wonen en verblijven. ,,De buurt is ook het niveau waar kinderen zelfstandig leren en senioren en mensen met een beperking zo lang mogelijk zelfredzaamheid behouden. Overzichtelijk, herkenbaar en eigen met prettige plekken die verbonden worden met veilige routes. Dit BOSS uitvoeringsplan geeft handen en voeten aan de gebruikers van de fysieke leefruimte.’’ Het is een uitwerking van de omgevingsvisie van de gemeente. ,,Het streven is ieder jaar een stukje Veenendaal op te pakken en het BOSS principe daar werkelijkheid te maken in samenspraak met bewoners.’’

COMBINATIE ,,We gaan echt kijken wat past in welke buurt. En daarbij is het waardevol dat vanuit de Lokale Inclusie Agenda de raad nog eens 100.000 euro heeft toegevoegd voor het toegankelijk maken van bijvoorbeeld speelruimten of het plaatsen van een pictogrammenbord. Deze laatste dachten we eerst in het Franse Gat bij een nieuwe speelplaats neer te zetten, maar daarvoor waren de plannen al te ver gevorderd. Wel nemen we dit mee in de nieuwe gesprekken bij een volgende buurt’’, vult wethouder Dylan Lochtenberg aan. Naast het beleid over toegankelijkheid combineert BOSS ook punten uit het Sportbeleidsplan, de Cultuurvisie en het IBK Sociaal Domein.

KLIMAAT Veenendaal ziet alle openbare ruimte als een informele speelruimte en wil naast het park, skatebaan of natuurspeelplek meer in de wijken kijken naar locaties voor ontmoeten. ,,Je buurtgenoten ontmoet je dichter bij huis op de buurtplek. Voor iedereen is er uitdaging. Je kunt er verschillende dingen doen, zoals zwaaien, klimmen, klauteren of een balspel. Ook aan de (groot)ouders is gedacht en er zijn genoeg plekken om bij te kletsen.’’ Hierbij denkt de gemeente ook aan het klimaat. ,,Verder kijken we bij nieuwe locaties naar mogelijkheden om hittestress tegen te gaan en de materialen die we gebruiken willen we zoveel mogelijk circulair inzetten.’’

ZOEKGEBIEDEN ,,De ontwikkeling van Integrale Kindcentra’s (IKC’s) met hun openbare speelpleinen nemen een centrale plek in. De speelplekken en de routes tussen de speelplekken zijn groen en aantrekkelijk ingericht en dragen bij aan klimaatadaptatie en biodiversiteit. Op deze plekken en routes wordt het groen en water opgewaardeerd en is er minder plek voor de auto en voor parkeren. De locaties aangegeven op de wijkstructuurkaarten en de wensbeelden zijn niet in beton gegoten. Maar worden in samenspraak met bewoners geconcretiseerd per plek.’’ Veenendaal heeft nu enkel zoekgebieden en heeft keuzevrijheid voor de exacte invulling.

SAMENWERKING ,,In sommige wijken, Dragonder-noord, De Pol, Schepenbuurt, zijn niet alleen speelplekken aan renovatie toe, maar ook wegen en groen. Een uitgelezen moment om samen met bewoners opnieuw te kijken naar hun buurt en samen ruimte te zoeken voor BOSS-plekken en vergroenen, klimaatadaptatie en beweegroutes. Er wordt zoveel mogelijk in samenhang en in samenwerking met bewoners gekeken naar de verschillende functies die een plek moet krijgen in de openbare ruimte,’’ besluit de gemeente. Veenendaal zal hier de komende jaren telkens per buurt wat geld voor vrijmaken om voor alle leeftijden deze speel- en ontmoetingsplekken in te richten.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie