
Politiek geeft advies over onderwijshuisvesting
12 november 2023 om 16:30 PolitiekVEENENDAAL De lokale politiek mag haar adviezen gaan geven over de punten waarmee de gemeente met schoolbesturen in overleg moet voor de huisvesting. Veenendaal maakt met hen iedere vier jaar afspraken en voordat zij nieuwe gesprekken start over het Integrale Huisvestingsplan (IHP) 2025-2028 wil het college de gemeenteraad consulteren over haar mening voor de nieuwe periode.
door Peter Kuijpers
‘De gemeente heeft een wettelijke taak te zorgen voor adequate huisvesting, de schoolbesturen zijn verantwoordelijk voor het in stand houden van dit vastgoed. In het nieuwe toekomstbestendige IHP maken we meerjarige afspraken met schoolbesturen over de onderwijsgebouwen, leerlingenprognoses, de investeringen die nodig zijn, welke voorzieningen waar nodig zijn, wie waar verantwoordelijk voor is en wat onze focus en inzet is voor de lange termijn. Er wordt meerjarig duidelijkheid verschaft aan schoolbesturen, waardoor zij weten wanneer schoolgebouwen in aanmerking komen voor nieuwbouw of renovatie’, stellen burgemeester en wethouders.
NIEUW PLAN
,,De huidige projecten in het IHP Onderwijs willen we met vaart oppakken. Daarvoor is ook geld gevraagd. Dit IHP loopt echter tot en met volgend jaar. Daarom willen we nu wel op tijd beginnen met een nieuw huisvestingsplan voor 2025 en de jaren daarna. We hebben in Veenendaal te maken met vijftien schoolbesturen en dat zijn er veel voor een gemeente van onze omvang. Ook met hen gaan we in overleg wat nodig is en we willen tevens de raad hier op tijd bij betrekken. Daarom willen we hen gaan vragen wat zij nodig vinden in een nieuw IHP Onderwijs’’, geeft wethouder Dylan Lochtenberg aan.
De gemeente en schoolbesturen hebben beiden een verantwoordelijkheid. Veenendaal krijgt geld van het rijk voor nieuwbouw en uitbreiding. De scholen zelf krijgen geld voor onderhoudswerkzaamheden. ‘In Veenendaal zijn in totaal 15 schoolbesturen actief, die onderling sterk in omvang verschillen. Het aantal schoolbesturen is bovengemiddeld groot, in vergelijking met andere gemeenten. Dit zegt iets over de complexiteit en de uitdaging om met alle partijen tot een gezamenlijk akkoord te komen voor de opgave van de onderwijshuisvesting. We zien nog altijd een behoorlijke uitdaging in het beperken van de leegstand, circa 77 lokalen.’
IKC
Deze leegstand biedt ruimte aan scholen, maar het kost tevens geld dat nu niet besteed is aan inhoudelijk kwalitatief onderwijs. Veenendaal heeft net als landelijk te maken met een groei in speciaal onderwijs, dat soms om specifieke huisvesting vraagt. De gemeente ziet dan ook een breed pakket waar zij met de schoolbesturen voor de periode 2025 tot en met 2028 afspraken over wil maken. Zij wil voldoende scholen in iedere wijk, met moderne gebouwen als een Integraal KindCentrum (IKC) voor een doorlopende leerlijn. ‘Samen met de schoolbesturen evalueren we het huidige IHP, hiermee worden de gevoelde knelpunten duidelijk en bespreekbaar.’
Punten die Veenendaal zelf al ziet zijn dislocaties, een voorschoolse educatie voor een betere start in het basisonderwijs en tevens onderwijstypen die ‘samenwonen’ in een nieuw gebouw. Want de gemeente wil nog steeds het aantal gebouwen terugbrengen. Nu hebben enkele scholen één of een paar lege lokalen, maar ligt een andere school te ver weg om daar gebruik van te maken. Maar ook moet er ruimte zijn voor een kinderopvangorganisatie. De nieuwbouw wil Veenendaal in ieder geval duurzaam bouwen. Het college vraagt de raad of zij met de uitgangspunten kan instemmen, zodat Veenendaal met de scholen in overleg kan over de huisvesting vanaf 2025.














