
Veenendaal heeft vragen over inzet Veiligheidsregio Utrecht
29 augustus 2022 om 18:01 PolitiekVEENENDAAL De Veiligheidsregio krijgt steeds weer nieuwe crises te verwerken. De gemeente vraagt de Veiligheidsregio Utrecht (VRU) welke rol zij nu precies wil innemen. En wat daarbij de inzet van de gemeenten moet zijn.
Door Peter Kuijpers
De VRU heeft onlangs een nieuw risicoprofiel met Veenendaal gedeeld en hieruit moet de regio een nieuw beleidsplan maken voor 2024 tot en met 2027. ‘Daarom vragen wij u bijgesloten regionaal risicoprofiel te beoordelen en tevens uw wensen kenbaar te maken’, geeft het bestuur van de Veiligheidsregio Utrecht aan. Veenendaal kreeg naast een overzicht van de veiligheidsrisico’s die tot een brand, ramp of crisis kunnen leiden, tevens een inschatting van de gevolgen voor de hulpverlening. ,,We zijn blij met het overzicht en willen er mee aan de gang gaan’’, geeft wethouder Dylan Lochtenberg aan.
CREEPING CRISIS Wel wil Veenendaal weten hoe de VRU het beleid gaat maken, wanneer enkele kernadviezen uit een latere evaluatie tot gevolg hebben dat er nieuwe wetgeving komt. De VRU geeft aan zich te blijven richten op de blijvende veiligheidsaspecten op klimaatadaptatie van overstromingen tot natuurbranden. De energietransitie in relatie tot de veilige en gezonde leefomgeving en incidentbestrijding. Verder de ontwikkelingen op cyberveiligheid en waar hiervan gevoelige punten in deze regio liggen. Tevens waarschuwt de VRU voor ‘creeping crisis’, waarbij de gemeenten te maken krijgen met een langdurige inzet en mogelijke uitputting van middelen en personeel.
‘De hoofdboodschap is dat in steeds meer scenario’s een beroep wordt gedaan op de veiligheidsregio. De klassieke flitsramp kan zich nog steeds voordoen, maar daarnaast is de verwachting dat er steeds meer en meer sprake zal zijn van langdurige crisis met een langere aanloopperiode. Of van een ‘creeping crisis’, een voorzienbare, dreigende en/of sluimerende crisis.’ ,,Wij zijn het wel eens met het ontwerp Regionaal Risicoprofiel 2023, maar hebben aandachtspunten. De VRU geeft zelf al aan dat we ons nu voorbereiden op een crisis die plotseling opkomt. Maar hoe gaan we ons voorbereiden op de ‘creeping crisis?’’
VERANTWOORDELIJK Veenendaal wil weten hoe de VRU deze wil verwerken in haar nieuwe beleidsplan. Daarnaast vraagt de gemeente om een aanscherping in de rol van veiligheidsregio. ‘Voorbeelden hiervan zijn crises zoals Covid-19, opvang van Oekraïense vluchtelingen en de recente opvang van asielzoekers. Door deze langdurige crises wordt permanente inzet gevraagd, ook van gemeenten. Onze vraag is welke de rol van de veiligheidsregio precies heeft bij deze nieuwe ontwikkelingen. Er zijn ook andere partijen die primair verantwoordelijk zijn’, aldus Veenendaal.













