
Laatste herdenking Vereniging 8RI-1940 op de Grebbeberg
20 mei 2024 om 16:34 HistorieRHENEN De Vereniging 8RI-1940 hield op Tweede Pinksterdag de jaarlijkse bijeenkomst met kranslegging op het Ereveld op de Grebbeberg. De bijeenkomst was dit keer extra bijzonder omdat het de laatste keer was.
door Martin Brink
De vereniging, één van de oudste veteranenclubs van 1940 in Nederland, wordt namelijk per 1 januari 2025 opgeheven. De herdenking wordt overgenomen door defensie die het in samenwerking met de gemeente Rhenen en de stichting Slag om de Grebbeberg verder voortzet.
Een steeds minder aantal leden (het zijn er op dit moment rond de zeventig), het bereiken van de doelen (met als belangrijkste de hulp aan nabestaanden) en allerlei hogere kosten noopten het bestuur om ermee te stoppen.
In eerste instantie wilde men de traditionele herdenking op Tweede Pinksterdag laten integreren met de militaire herdenking op 4 mei, maar dat wilde de gemeente Rhenen niet. Die bleef hameren op een ‘eigen’ bijeenkomst.
KLEINZOON
Ook voor vice-voorzitter Harry Barrau uit Veenendaal was het de laatste maal dat hij de bijeenkomst mocht organiseren. Barrau is een aangetrouwde kleinzoon van één van de omgekomen helden van de meidagen van 1940 op de Grebbeberg.
Na de gebruikelijke kranslegging waren er ook de toespraken waarin werd ingegaan op het belang van het voortzetten van de bijeenkomst en werd teruggeblikt op de vereniging. Er waren 150 zitplaatsen beschikbaar. Die waren allemaal bezet.























































