
Column Jurgen Hillaert: Van je voetstuk
15 juli 2020 om 11:26 AlgemeenPremier Rutte vond het “een beetje vermoeiend”, het debat over racisme. Toch is het een feit dat je met een andere achternaam systematisch minder kans maakt op een stage, baan of woning. Ook krijgen mensen ‘met een kleurtje’ structureel een lager schooladvies en hebben een gemiddeld lager loon dan autochtonen die hetzelfde werk doen. Als ik op Schiphol ben, word ik nooit uit de rij gepikt, maar andersgekleurde Nederlanders zijn veel vaker de pineut. Idem bij aanhoudingen op straat of bij tassencontroles in de winkel. Of nog erger, wanneer je genegeerd of gehaat wordt puur en alleen vanwege je huidskleur.
Is het dan gek dat er demonstraties zijn? Dat er onvrede is over het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen en het feit dat er géén herdenking is voor de 15.000 mensen die hij vermoordde?
Mensen horen mijns inziens niet op een voetstuk te worden geplaatst. Dat is vragen om heibel. Hoogmoed komt voor de val zeggen we dan in Veenendaal. Hier is bijvoorbeeld al jaren geleden besloten om geen straten, bruggen of gebouwen te vernoemen naar burgemeesters en wethouders.
Een verstandig besluit, want in buurgemeente Ede was er in 2018 nog veel ophef onder de bevolking toen burgemeester Van der Knaap een sporthal naar zich vernoemd kreeg. Of liet vernoemen? De ijdelheid der ijdelheden vierde er hoogtij.
Maken wij in Veenendaal dan geen onderscheid tussen mensen? Natuurlijk wel. Wij zijn niet roomser dan de paus. Er is hier zelfs een collegepartij die stelt dat de man boven de vrouw staat. Nu leeft dat - helaas - breder.
Zo is het inkomen van vrouwen systematisch lager dan van mannen en zijn zij ook structureel ondervertegenwoordigd in directies en besturen. Wie weet worden wij mannen dáárom over een aantal jaar ook wel van onze sokkel gerukt? Of zijn wij inmiddels zelf zo geesteloos dat wij denken dat vrouwen en gekleurde medelanders dommer ter wereld komen en daar dus vooral niet over moeten klagen en zeuren...?
Reageren per mail via veensteken@streekverkenner.nl of twitter @JurgenHillaert








