
Filatelistenvereniging Veenendaal viert 50-jarig bestaan: ‘Je begint met het verzamelen van álles’
27 november 2025 om 08:23 Verenigingen Nieuws uit VeenendaalVEENENDAAL Het verzamelen van postzegels is bijna tijdloos. Datzelfde geldt ook voor de filatelievereniging in Veenendaal die in wisselende afdelingen alweer een halve eeuw bestaat. Tegenwoordig samen met Rhenen als zelfstandige afdeling ‘Filatelistenvereniging Rijn en Grift en omstreken’. Om dat te vieren stellen leden zaterdagmiddag 29 november onder het genot van een hapje, drankje en loterij een deel van hun collectie tentoon.
door Arjan van den Berg
De filatelistenwereld is een wereld op zich. Iedere zegel vertelt een verhaal en vaak ook een stukje geschiedenis. De geschiedenis en het verhaal van de vereniging zelf voeren terug naar 1975. Toen splitste Veenendaal zich af van de Wageningse afdeling van de toen nog bestaande vereniging De Globe. Tien jaar later werd Rhenen ook zelfstandig. In januari 2015 fuseerde De Globe weer met Philatelica tot de overkoepelende organisatie Samenwerkingsverband Filatelie. Veenendaal ging net als veel andere verenigingen zelfstandig verder, waar Rhenen zich dan weer bij aansloot.
Diet Kieviet is sinds 1993 lid van de vereniging en sinds twee jaar de voorzitter van dienst. Henk Jansen is sinds 2011 penningmeester, maar is er al veel langer als lid blijven plakken: 47 jaar maar liefst. Jansen werd op de eerste de beste clubdag gevraagd als secretaris, maar omdat hij altijd bij de bank had gewerkt, werd hij al snel beheerder van de verenigingskas.
Als kind liep ik al met Kinderpostzegels langs de deuren om ze te verkopen. Later wilde ik die collectie zelf hebben
UITDAGING
Bij veel verenigingen zijn bestuurders mensen die naast een organisatietalent ook liefde voor het doel van hun vereniging hebben. En ervaring. ,,Als kind liep ik al met Kinderpostzegels langs de deuren om ze te verkopen. Later wilde ik die collectie zelf hebben”, vertelt Kieviet. ,,Ik begon op mijn twaalfde. Op de vismarkt in Utrecht werd toen allang geen vis meer verkocht, maar stonden altijd een paar kramen met postzegels, soms met vissen erop”, vertelt hij lachend. Daarna waren er jaren waarin hij er minder mee bezig was, maar de hobby is altijd gebleven. ,,Tegenwoordig verzamel ik postzegels van Nederland tot 2002. Ik spaar ze ook van de Olympische spelen. Ik wil er een hebben van elk land, elke editie en elk sport.”
De interesse en specialisatie van Jansen ligt heel ergens anders. ,,Ik verzamel postzegels van militaire vliegtuigen. Dat heb ik van mijn diensttijd bij de Luchtmacht in 1973/1974 overgehouden. Ik spaar ook Amerikaanse presidenten, van elke president een zegel. Je kunt niet zegels van de hele wereld bewaren en je krijgt nooit alles compleet. Je moet voor jezelf een uitdaging zoeken en grenzen stellen, want in principe is het oneindig.”
PLEZIER
Of er in vijftig jaar tijd veel veranderd is in de hobby? ,,Het sparen van Nederlandse zegels gaat hard achteruit, vanwege het kostenplaatje”, vertelt Kieviet. ,,Er is veel verschil in kosten per land. De prijzen die mensen betalen en krijgen voor zegels zijn veranderd. In het verleden was postzegels verzamelen iets van de toekomst. Het leek alsof ze steeds meer waard werden. Maar je moet er niet mee beginnen om rijk van te worden.”
Van postzegels verzamelen kun je wel veel leren, vertelt Kieviet, die in zijn werkzame leven leraar is geweest. ,,Je leert van landen die niet meer bestaan en welke talen waar worden gesproken. Het verbaast me dat ik er plezier aan beleef en op die manier interesse heb in de geschiedenis van landen en postzegels.”
Je leert van landen die niet meer bestaan en welke talen waar worden gesproken
Er zijn veel manieren voor filatelisten om hun verzameling te verrijken. Leden van de vereniging kunnen meedoen met de Rondzendingen. Geselecteerde zegels voor de verkoop circuleren in boekjes onder de leden. De nieuwtjesdienst biedt zicht op alle nieuwe uitgekomen zegels en op aanvraag zelfs toegespitst op land of thema.
SNUFFELEN
In de zogenoemde snuffelboeken met zegels van de hele wereld in verschillende thema’s kunnen leden op zoek naar aanwinsten om hun verzameling compleet te krijgen. Daarnaast kunnen leden twee keer per jaar deelnemen aan een door het Samenwerkingsverband Filatelie georganiseerde zaalveiling. Naast de vereniging kunnen verzamelaars bij de post ook een abonnement op de jaarcollectie nemen, waarbij abonnees alle zegels krijgen die er in het afgelopen jaar verschenen zijn.
,,Je begint met het verzamelen van alles”, besluit Kieviet. ,,Bij het opbouwen ga je nadenken hoe je het in de toekomst wilt doen. Op een gegeven moment kom je iets tegen, waarvan je denkt: dat is leuk om te doen. Dan ga je je specialiseren. Dan wordt het een leuke hobby. Het mooiste van de hobby is het genoegen dat je krijgt als je precies die zegel tegenkomt waar je al zolang naar op zoek was. Dat geeft bevrediging.”
NIEUWE LEDEN
De vereniging telt nu zo’n zestig leden en nieuwe, met name ook jongere, leden zijn altijd welkom. Niet onvermeld mag blijven dat het jongste lid, een dame, ook hoofdredacteur is van het maandblad Filatelie. Voor leden organiseert de vereniging negen keer per jaar op de tweede dinsdag van de maand een clubavond. Dan kan er worden geruild en geboden op kavels, maar ontmoeting is zeker zo belangrijk. Ook vertelt er iemand regelmatig over een aan filatelie gerelateerd thema, zoals de vervalsing van postzegels en het combineren van hobby’s. Tot slot is er elke maand een verloting met uiteraard filatelistische prijzen.
Belangstellenden zijn zaterdag 29 november van harte welkom. De jubileumviering begint om 14.00 uur in het gebouw van het Rode Kruis aan de Sterke Arm 10.















