Afbeelding
Gemeente Veenendaal

Veenendaal stemt in met verlenging van taken omgevingsdiensten tot en met 2025

7 december 2023 om 19:18 Politiek

VEENENDAAL Het college kan instemmen dat de omgevingsdiensten tot en met 2025 de toegewezen taken blijven uitvoeren. Samen met andere gemeenten en de provincie was het eerst de bedoeling deze werkzaamheden volgend jaar opnieuw te bekijken. Maar door verschillende oorzaken is het beter dit uit te stellen.

door Peter Kuijpers

Alle burgemeesters en wethouders van de Utrechtse gemeenten hebben voor vorig en dit jaar een Uniforme Uitvoerings- en Handhavingsstrategie (U&H-strategie) vastgesteld. ‘De U&H-strategie gaat over taken op het gebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving (VTH) die gemeenten en provincie hebben overgedragen aan de omgevingsdiensten. De basis ligt in de Omgevingswet en de ‘Verordening kwaliteit vergunningverlening, toezicht en handhaving omgevingsrecht’ die door de Utrechtse gemeenteraden en gedeputeerde staten zijn vastgesteld.’ De provincie Utrecht houdt daar weer toezicht op.

PROBLEMEN

De U&H-strategie was maar voor twee jaar vastgelegd. De provincie en gemeenten wilden er vanaf 2024 opnieuw naar kijken, maar dit is vanwege verschillende oorzaken nu niet handig. ‘Mede gelet op het feit dat de huidige strategie nog voldoende actueel en ambitieus is voor de komende jaren, het uitstel van de Omgevingswet, de aanhoudende capaciteitsproblemen en de ontwikkelingen met betrekking tot het landelijke Interbestuurlijk Programma VTH-stelsel. Daarnaast wordt door de ODRU en de RUD momenteel gewerkt aan een routekaart voor het fuseren tot één omgevingsdienst voor de hele provincie Utrecht.’

Voor deze fusie tussen de Omgevingsdienst regio Utrecht (ODRU) en de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) is nog geen formeel besluit genomen. Maar de verwachting is dat zij vanaf 2026 opgaan in één organisatie. De gemeenten zien dat dit gevolgen kan hebben voor hun U&H-strategie. ‘Om een goed vervolg te kunnen geven aan de U&H-strategie, die ook kan rekenen op regionaal draagvlak, heeft het college ingestemd de huidige te verlengen tot en met 31 december 2025’, aldus het college. De Utrechtse gemeenten blijven ondertussen wel werken aan de doorontwikkeling in de vergunningverlening, toezicht en handhaving.

DOORONTWIKKELING

‘Wanneer er aanvullende middelen, geld of uren, voor de doorontwikkeling nodig zijn, dan zal altijd de reguliere route via de algemeen besturen van de omgevingsdiensten en de colleges van de gemeenten en provincie gevolgd worden.’ De nieuwe doelstellingen moeten dan uiteindelijk een plek krijgen in het uitvoeringsprogramma van de nieuwe omgevingsdienst. Tevens zijn er nog steeds evaluaties op de huidige taken waarin de gemeenten kijken naar het behalen van doelen. Bij deze verlenging stemt Veenendaal wel in om twee juridische aanscherpingen te doen. Onder andere in de ‘Richtlijn dwangsombedragen en termijnen’.

Mail de redactie
Meld een correctie

Peter Kuijpers
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie