
Veenendaal wil samen met regiogemeenten mantelzorgers ontlasten met logeerhuis
22 maart 2022 om 12:03 PolitiekVEENENDAAL Mantelzorgers een periode vrij geven door als gemeenten te voorzien in respijtzorg. Veenendaal, Ede, De Bilt, Zeist, Wijk bij Duurstede, Bunnik en Utrechtse Heuvelrug gaan nu een samenwerkingsovereenkomst aan voor een logeerhuis.
door Peter Kuijpers
Logeerzorg gaat over planbare opvang van de zorgvrager, zodat de mantelzorger tijd voor zichzelf kan plannen. Gemeenten hebben volgens de Wmo de verantwoordelijkheid om mantelzorgers te ondersteunen met activiteiten en met respijtzorg. ,,Voor Veenendaal ligt de oorsprong in een motie van de SGP, die wilde weten wat Veenendaal kan bieden. Maar voor de gemeente is er te weinig vraag om dit rendabel uit te kunnen voeren’’, legt wethouder Martijn Beek uit.
TE HOGE KOSTEN ,,In januari 2020 hebben wij u op de hoogte gesteld van de eerste uitkomsten van het onderzoek naar een respijthuis, als nieuwe vorm van respijtzorg in Veenendaal. Uit deze eerste fase van het onderzoek bleek dat het inrichten van een respijthuis onder financiële verantwoordelijkheid van de gemeente Veenendaal te hoge kosten met zich mee zou brengen. Door onder andere huurlasten en noodzakelijke oproepbaarheid van gekwalificeerd personeel’’, laat het college de raad weten.
BOVENREGIONAAL Hieruit kwam al het idee een samenwerking in de regio na te streven. Het ministerie van VWS had inmiddels pilots opgezet voor logeerzorg. Het doel hiervan was om beter zicht te krijgen op wat gemeenten nodig hebben om logeerzorg te ontwikkelen en om het gebruik van logeerzorg, als vorm van respijtzorg te vergroten in Nederland.
Logeerplekken zijn er nu voornamelijk binnen verpleeghuizen, maar deze voldoen in veel gevallen niet aan de gestelde wensen van cliënten. ,,Een verpleeghuis heeft niet altijd plek en het moet wel een ontspannen idee geven. Verder is er draagvlak nodig hier te logeren. We kijken nu naar een aparte locatie, naast of bij bijvoorbeeld een verpleeghuis’’, vervolgt de wethouder. Dit gaat de regio Zuidoost Utrecht nu samen met Ede bekijken om tot een bovenregionaal logeerhuis te komen.
ACTIVITEITEN ,,Voor de regio denken we aan ongeveer zeven tot tien plekken in het logeerhuis. Hiervoor is ook subsidie aan te vragen en met een redelijke groep gemeenten kunnen we nu verder kijken of we dit initiatief verder kunnen ontwikkelen.’’ Met een bovenregionaal logeerhuis denken de gemeenten aan een voorziening waar mantelzorgers tot maximaal 14 dagen vrijgesteld kunnen zijn van zorg om even op adem te komen.
,,Een logeerhuis biedt naast opvang ook daginvulling en activiteiten voor de zorgbehoevende. Het is de verwachting dat er op 1 juni 2022 een gezamenlijk plan van aanpak ontwikkeld is op basis waarvan gemeenten al dan niet kunnen besluiten tot gezamenlijke ontwikkeling van een logeerhuis’’, geeft het college mee aan de raad. Hiermee kunnen de ongeveer 100.000 mantelzorgers in de zeven gemeenten eens wat tijd vrijaf nemen.











