
PRO Veenendaal bestrijdt nieuwe naam GroenLinks-PvdA: ‘Waarom bewust afstevenen op gedoe?’
19 mei 2026 om 10:36 Politiek Nieuws uit Veenendaal Tips van de redactieVEENENDAAL ,,Er is bewust gekozen voor de voorliggende naam en de roepnaam PRO. Waarom niet problemen voorkomen en nu bewust afstevenen op gedoe? Waarom?” Aanvoerder Dario Castiglione van PRO Veenendaal deed maandag met deze woorden een beroep op de Raad van State om de nieuwe naam Progressief Nederland/PRO van Groen Links/PvdA te verbieden. Die naam zorgt voor verwarring bij kiezers, verlies van herkenbaarheid van lokale partijen met PRO in hun naam en electorale schade, aldus Castiglione.
door Adrie van der wel
Hij hield zijn pleidooi namens zijn eigen partij en acht andere lokale partijen die PRO in hun naam hebben staan. Partijen uit onder andere Duiven, Hengelo, Eindhoven, Vlissingen en Scherpenzeel.
VOET BIJ STUK
De Kiesraad accepteerde de naam Progressief Nederland/PRO wel en hield ook voet bij stuk bij de Raad van State. ,,De naam Progressief Nederland/PRO komt lokaal en nationaal niet voor”, aldus een woordvoerder. Van verwarring met andere lokale PRO-partijen kan daarom geen sprake zijn. De Kieswet geeft volgens de woordvoerder vrijwel geen ruimte om registraties van politieke partijen te weigeren.
Er zijn maar een paar helder omschreven redenen om een inschrijving te weigeren. En overeenstemming met lokale aanduidingen, zoals PRO Veenendaal, staat daar niet bij. Overigens constateerde de Raad van State al vaker dat de Kieswet heel strikt is en dat die nauwelijks ruimte geeft voor belangenafwegingen.
LOKAAL STEMBUREAU
De Kiesraad keurde daarom de naam Progressief Nederland/PRO goed, maar wel alleen voor de Tweede Kamerverkiezingen en de verkiezingen voor het Europees Parlement. Of die naam mag worden gebruikt bij gemeenteraadsverkiezingen is nog maar de vraag. Dat is volgens een woordvoerder van de Kiesraad een zaak voor het gemeentelijk centraal stembureau.
Enkele woordvoerders van lokale PRO-partijen stelden dat Groen Links-PvdA al onder de naam PRO wil meedoen aan verkiezingen voor gemeenteraden, maar dat werd ontkend door woordvoerders van Groen Links-PvdA, die ook aanwezig waren. ,,We mogen alleen maar lokaal en provinciaal ameedoen aan de verkiezingen onder de al geregistreerde naam Progressief Nederland/PRO.”
OPLOSSING
Als een gemeentelijk stembureau die naam verwarrend vindt en weigert in te schrijven, dan zal er een oplossing voor moeten komen, aldus de woordvoerders. Maar dat is voorlopig niet aan de orde, omdat de gemeenteraadsverkiezingen nog maar net geleden gehouden zijn.
Op 13 juni moeten leden van GroenLinks en PvdA nog instemmen met de nieuwe fusienaam. Castiglione stelt ze voor om een andere naam te nemen, maar dat lijkt niet te gebeuren.
De Raad van State doet uiterlijk 10 juni uitspraak. Zo mogelijk eerder, aldus de raadsvoorzitter.














