
Positieve geluiden over aangepast plan nieuw theater Veenendaal, maar nog geen volwaardig poppodium
4 november 2024 om 09:04 Politiek Nieuws uit Veenendaal Theater Veenendaal Tips van de redactieVEENENDAAL De aangepaste plannen voor de bouw van een nieuw theater moeten later deze maand goedkeuring krijgen van de lokale politiek om verder uit te werken. Theater Lampegiet was in het projectteam betrokken bij de wijzigingen, maar ook andere nieuwe gebruikers hebben meegedacht. Het Filmhuis is zeer enthousiast. De popcultuur ziet een positieve verbetering, al is het nog steeds geen volwaardig poppodium.
,,Theater Lampegiet toont haar ambitie voor de toekomst. Een nieuw theater kan een nog grotere bijdrage leveren aan een levendig cultureel klimaat en daarmee aan het welzijn van de inwoners van Veenendaal. Het huidige theater kampt met structurele beperkingen, waaronder de te kleine capaciteit van de grote zaal om grote producties naar Veenendaal te halen. En het gebrek aan een tweede zaal om een volwaardige positie in te nemen voor alle doelgroepen en nog nieuwe functies toe te voegen. Zoals een vaste plek voor popmuziek en films”, stelt het theater in haar aangepaste bedrijfsplan: ‘Gerichter, krachtiger, prachtiger.’
POPZAAL VOOR JONGEREN UIT HELE REGIO
Een popzaal die jongeren uit een grote regio trekt, een evenemententerrein dat regionale festivals mogelijk maakt tot dagcongressen zijn punten waarmee het theater wil bijdragen aan een levendige binnenstad. En met de combinatie van theater, film en horeca. Een levendig theaterplein moet aansluiten op de lokale horeca en een plek zijn voor Veense evenementen in en bijeen multifunctioneel gebouw. Maar tevens duurzaam, toekomstbestendig met milieuvriendelijke oplossingen. Theater Lampegiet laat weten goed uit de voeten te kunnen met het aangepaste plan; ook met het minder aantal stoelen dat nu is opgenomen.
Human Culture denkt wel dat Veenendaal behoefte heeft aan een volwaardig poppodium en vreest dat dit er met deze ‘popfunctie’ niet meer zal komen
MINDER STOELEN, TOCH GROTE PUBLIEKSTREKKERS
,,In dit bedrijfsplan is uitgegaan van een regulier seizoen in het nieuwe theater op basis van een grote zaal met zevenhonderd plekken, een kleine zaal van tweehonderd stoelen en een break-out room filmzaal van honderd zitplaatsen. De capaciteit van de grote zaal is verminderd met 65 stoelen en de kleine zaal heeft in dit plan vijftien stoelen minder dat hetgeen gepresenteerd is in mei. Vanwege de uitbreiding van capaciteit in de grote zaal van 550 naar 700 zitplaatsen, kunnen meer publiekstrekkers worden geprogrammeerd dan nu het geval is.”
Ook voor een programma in de andere zalen zijn gesprekken geweest, zoals 21 popconcerten met een gevarieerd aanbod voor verschillende doelgroepen.
IDEE OPENLUCHT THEATER VERVALT
Theaterdirecteur Patrick Marcus laat weten dat er mee is gedacht in het projectteam met de gemeente over allerlei besparingen in het gebouw en de organisatie: ,,Daar is scherp naar gekeken. Maar als we nog meer bezuinigen, kunnen we niet meer doen wat we willen. Een te openen achterwand in de Kleine Zaal vervalt, al was dit een mooi idee voor een openlucht theater. En beweegbare delen in de vloer om makkelijker een poppodium in te richten, zal nu mensenwerk zijn. Minder stoelen in de Grote Zaal is een kaasschaaf-methode. In deze zaal is erg gezocht naar een balans in de kosten, maar we wel interessant blijven voor grote producties om hier op te treden.”
HANDREIKING POPCULTUUR
Voorzitter van Human Culture Marc van de Grift geeft aan dat er een goed gesprek heeft plaatsgevonden met de gemeente en het theater over een poppodium: ,,In het gesprek zijn zeer veel punten besproken. Waaronder onze zorg dat het in een multifunctionele zaal waar een grote diversiteit aan programmeringen, theater, verhuring, montage moeten plaatsvinden, het moeilijk is een volwaardig poppodium in te passen. In onze optiek heeft een poppodium een gemiddelde van 250 programmeringen; 200 bands en 50 clubavonden. De term ‘popfunctie’ lijkt ons daarom nog steeds niet op zijn plaats.”
Van de Grift ziet een positieve verbetering ten aanzien van nu en een handreiking in de richting van popcultuur. Human Culture denkt wel dat Veenendaal behoefte heeft aan een volwaardig poppodium en vreest dat dit er met deze ‘popfunctie’ niet meer zal komen. Het theater concludeert dat Vereniging Filmhuis Veenendaal zeer positief is over een inhoudelijke samenwerking en de vergroting van het aantal filmvertoningen in Veenendaal door de realisatie vaneen filmzaal met honderd stoelen die dagelijks geprogrammeerd kan worden. ,,De filmvertoningen en de ondersteunende horeca zullen door de organisatie van het theater worden uitgevoerd.”
Dit is precies het beeld wat wij als Filmhuis altijd voor ogen hebben gehouden als ideale filmvoorziening in Veenendaal
FILMHUIS JUICHT PLANNEN TOE
,,Kort samengevat juicht het Filmhuis de plannen voor het nieuwe theater toe”, merkt voorzitter Rob de Bruijn op. ,,Het nieuwe theater presenteert zich als culturele ontmoetingsplek waar iedereen welkom is, zowel de jeugd als volwassenen. Waar je je kan ontspannen, ontwikkelen en een leuke middag of avond kan hebben. Je kan altijd naar binnen, een kop koffie of thee drinken en dan kiezen om naar een film te gaan, die doorlopend vertoond worden. De break-out zaal met filmfunctie met honderd zitplaatsen biedt hiertoe alle mogelijkheid. Met een comfortniveau die je als bezoeker verwacht wanneer je een film bezoekt.”
DAGELIJKSE FILMVERTONINGEN?
Het Filmhuis wil al sinds 1992 films vertonen in Veenendaal en draait nu circa tien films per maand professioneel met volwaardige bioscoopapparatuur in Het Spectrum. De plannen met dagelijkse filmvertoningen sluiten aan bij haar wensen: ,,Dit is precies het beeld wat wij als Filmhuis altijd voor ogen hebben gehouden als ideale filmvoorziening in Veenendaal. Bij de zogenaamde ‘blockbusters’ is er in het nieuwe theater ook een uitwijkmogelijk naar de Kleine Zaal met tweehonderd zitplaatsen. We verwachten dat de films en andere activiteiten in de Kleine Zaal elkaar niet in de weg zullen zitten”, besluit De Bruijn. Hieruit blijkt veel animo om de Kleine Zaal te gebruiken.
,,Met het Filmhuis zijn we al een aantal jaren in gesprek. Door dagelijks films te vertonen en horeca open te hebben, willen we de levendigheid in het gebouw optimaal gaan benutten. Een volwaardige filmfunctie zal het theater in Veenendaal versterken. En deze filmzaal met de luxere filmstoelen kunnen we multifunctioneel gebruiken met een inschuifwand. In de Kleine Zaal willen we direct alle voorbereidingen treffen voor een poppodium. Met goed geluid en onder andere verschillende baraansluitingen. We denken nu aan 21 sta-concerten, maar willen kijken hoe dit zich zal ontwikkelen. Het is een droom voor popliefhebbers om dit zeker uit te breiden”, besluit Marcus.
















