
Vragen VVD over uitspraken islamleraar
19 april 2024 om 16:09 PolitiekVEENENDAAL “‘Nederlandse moslims zijn verplicht om niet-moslims te haten’, kopte de Telegraaf vorige week. Het was een citaat van een imam die actief is voor een islamitisch centrum in Veenendaal. De VVD is ervan geschrokken dat deze uitspraken in Veenendaal zijn gedaan.” Peter van Yren maakte van het vragenuurtje in de laatste raadsvergadering gebruik om hierover aan de burgemeester vragen te stellen.
door Arjan van den Berg
“Ander citaat uit hetzelfde filmpje: ‘Saamhorigheid duidt erop dat je een bepaalde band hebt. Dat woord kun je niet gebruiken. Er is geen saamhorigheid met christenen en joden en die zal er ook nooit zijn’, nota bene als reactie op een vriendelijk gebaar van een kerk die parkeerplaatsen beschikbaar stelde aan een moskee in de Ramadantijd. De vrijheid van godsdienst is voor de VVD een kernwaarde waar we altijd voor zullen strijden, maar deze vrijheid kan alleen worden gewaarborgd als we geen ruimte geven aan haat en intolerantie.”
De partij wilde graag van de burgemeester weten of hij al contact had gehad met ‘de betreffende imam’ en wat er was besproken. Was er al aangifte gedaan en zo nee, overwoog Kats dan om dat zelf te doen? Was er al bekend of het islamitisch centrum afstand had gedaan of ging nemen van de uitspraken? “De AIVD meldt gelukkig dat verreweg de meeste Nederlandse moslims deze intolerante visie niet steunen en dat sluit ook aan bij onze eigen ervaringen. Tegelijkertijd meldt de AIVD dat een deel van de aanjagers van deze visie probeert een achterban te vormen en op te voeden,bijvoorbeeld via het informeel onderwijs.”
ZORGEN
Dat baarde de partij zorgen, aangezien het islamitisch centrum ook avond- en zomeronderwijs aanbood. Hoe borgde het college dat er geen haat zaaiende en intolerante leer werd onderwezen? Tot slot wilde de fractie weten of het college bereid was om een onafhankelijk onderzoek in te laten stellen door bijvoorbeeld de onderwijsinspectie, Bureau Bibob of een taskforce van het ministerie. Om misverstanden te voorkomen, wilde burgemeester Kats eerst een korte duiding geven. Voorzover bekend, komen de twee personen uit het filmpje niet uit Veenendaal. Ja, de geïnterviewde had wel eens onderwijs gegeven aan het Veenendaalse islamitische centrum. Of hij dat nog steeds deed,wist het college niet en voor zover de burgemeester wist, was de man voor meerdere organisaties in het land actief geweest.Het college had inmiddels contact gezocht met het islamitisch centrum en een mail gekregen. “De leider van het islamitisch centrum zegt dat we hier spreken over een stichting en niet over een moskee, dat de uitspraken niet namens of niet in de stichting zijn gedaan en dat betreffend persoon geen imam is en hij dus geen imamfunctie binnen de stichting vervult. Vooralsnog bedankte de leider voor een gesprek, maar ik heb hem nadrukkelijk gevraagd om dat te heroverwegen.”
GESPREK
Voor zover de burgemeester bekend was, was er geen aangifte gedaan en was het aan het ministerie of de politie om te beoordelen of er sprake was van haat zaaien in strafrechtelijke zin. “Het islamitisch centrum biedt informele scholing aan. Maar informele scholing valt buiten het toezichtkader van de onderwijsinspectie. De minister van onderwijs werkt op dit moment aan een wet om daar wel toezicht op te kunnen houden. Wij hebben als gemeente niet de middelen om dat te doen.”
De onderwijsinspectie werkte zelfstandig en niet in opdracht van een overheid. Bibob kon alleen worden toegepast als er sprake was van afhankelijkheid van een overheid bij vergunningen of iets dergelijks. “Ik wil eerst dat gesprek voeren, daarmee met elkaar naar de toekomst kijkend hoe we daar invulling aan kunnen geven.”












