Afbeelding
Jan van den Brink

Column: Heksenjacht

15 februari 2023 om 09:03 Opinie Columns

VEENENDAAL Het bleef oorverdovend stil in Veenendaal. Dit terwijl een actiegroep uit Veenendaal toch voor nationaal, zelfs internationaal nieuws zorgde. De orthodox-katholieke club ‘Gezin in Gevaar’, onderdeel van de Veense Stichting Civitas Christiana, luidde met haar pedofiliebeschuldigingen aan het adres van Pim Lammers de start in van een online haatcampagne aan deze beoogd schrijver van het Kinderboekenweekgedicht 2023. 

De bedreigingen werden vervolgens zo heftig dat de schrijver zich genoodzaakt zag zich terug te trekken. De staatssecretaris van cultuur nam in zeer felle bewoordingen afstand van de Veense intimidaties aan zijn adres. Ook premier Rutte nam het op voor de vrijheid van meningsuiting van de auteur. ‘Het vrije woord is een groot goed in onze rechtstaat. Alleen de rechter stelt grenzen.’ Maar in Veenendaal nam niemand publiekelijk afstand. Hier kreeg de schandelijke heksenjacht een eigen podium op het Scheepjeshofplein.

De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek had de bekroonde kinderboekenschrijver Pim Lammers gevraagd als schrijver van het Kinderboekenweekgedicht, omdat zijn kinderboeken over een belangrijk thema gaan: als kind jezelf kunnen zijn. Op iedere school zijn er kinderen die zoekende zijn naar hun geaardheid, die niet de ‘standaard’-ouders, broer of zus hebben, maar bijvoorbeeld twee moeders, twee vaders of een homoseksuele tante. Fictie is bij uitstek de plek om zulke voor kinderen ongemakkelijke zaken te onderzoeken. Dingen doodzwijgen, niet benoemen en onder het tapijt vegen helpt niet. Het gaat daardoor niet weg.

De aan de Kruisboog gevestigde Stichting Civitas Christiana ziet dit anders. Zij stelt ,,het door God gegeven gezin te verdedigen tegen de aanvallen van de gender-ideologie, de lhbt-dictatuur en tegen de seksualisering van kinderen”. Haar recht, maar als dit leidt tot valse beschuldigingen van pedofilie culminerend in doodsbedreigingen dan wordt het letterlijk levensgevaarlijk. Of zoals collega’s schrijven: ‘Doodenge tijden, als een gesprek over fictie niet langer mogelijk is, omdat men niet wil begrijpen wat het verschil is tussen de schrijver en wat hij maakt’. Stel dat ik over piraten schijf, ben ik dan een piraat?

Eén ding hebben de tegenstanders inmiddels wél bereikt: Lammers’ gedichtenbundel ‘Ik denk dat ik ontvoerd ben’ is inmiddels uitverkocht en krijgt een herdruk.

door Jurgen Hillaert
veensteken@streekverkenner.nl

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie