In de Ritmeesterfabriek tussen 1955 en 1960. (Foto's: archief HVOV)
In de Ritmeesterfabriek tussen 1955 en 1960. (Foto's: archief HVOV)

Expositie over Ritmeesterfabriek

28 juli 2019 om 10:00 Algemeen

Veenendaal - Eén van de grootste industrieën die Veenendaal ooit gekend heeft was ongetwijfeld die van de Ritmeester Sigarenfabrieken. Opgericht in 1887 door Jochem van Schuppen. Wie kent niet de personeelsfoto uit 1937 ter ere van het 50-jarig bestaan? In de gloriedagen van dit bedrijf werkten er meer dan 1.600 mensen. Over deze onderneming wordt eind dit jaar een expositie gehouden door Oud Veenendaal in samenwerking met het museum.

Het was niet alleen plaatselijke bevolking die hier hun brood verdienden, maar ook inwoners uit Rhenen en uit de Betuwe. Met speciale bussen werden de werknemers uit deze plaatsen van en naar de fabriek gebracht. Later werd ook een vestiging in de Betuwe geopend.
In Veenendaal was het bedrijf op twee locaties gevestigd, beide gevestigd aan de Kerkewijk. De Veensen spraken dan over de ‘oude fabriek’ en de ‘nieuwe fabriek’ of ‘voor het spoor’ of ‘over het spoor’ (gezien komend vanuit de Hoofdstraat.)
In 2006 ging de fabriek in Veenendaal definitief op slot, een jaar later werd het hoofdkantoor overgebracht naar ‘s-Hertogenbosch. Er kwam een einde aan 120 jaar Ritmeester historie in Veenendaal.

Succes

Het was in 2018 dat de Historische Vereniging Oud Veenendaal (HVOV) een tentoonstelling hield over De Nieuwewegseschool. Er kwamen, verdeeld over drie zaterdagen, meer dan 500 bezoekers. Dit jaar wordt als thema De Ritmeester gekozen voor de jaarlijkse tentoonstelling. Het museum en de HVOV hebben de handen inéén geslagen om er samen een succes van te maken. Heeft het museum veel goederen, de HVOV beschikt over beeldmateriaal. Een samenwerking is dus haast vanzelfsprekend. De tentoonstelling wordt gehouden op zaterdag 2 november en zaterdag 9 november  in de ruimte van de HVOV in de Cultuurfabriek. De toegang is gratis. Wie naast de tentoonstelling ook een bezoek wil brengen aan de rest van het Museum betaalt de helft van de reguliere toegangsprijs.

Demonstratie

Tijdens deze dagen is er een demonstratie sigarenmaken. Verder is er een fotowand met beeldmateriaal. De werkgroep Documentatie is bezig om maar liefst drie verschillende powerpointvoorstellingen te maken. Eén van de presentaties gaat over de ontwikkeling van het transport. Van paard en wagen tot trailer aan toe. Weer een andere over de productie van sigaren.

Projectleider Anne Slok van de HVOV: ‘’Noteer de data alvast in uw agenda. Het gaat een uniek evenement worden. We hebben het vorig jaar ook gezien en het zal dit jaar ongetwijfeld weer gebeuren, oud-collega’s die elkaar na lange tijd weer tegen zullen komen!’’.

Oproep

Er zullen ongetwijfeld oud werknemers zijn die thuis over foto’s of voorwerpen beschikken. Vaak wordt er gedacht dat deze ook in het museum of bij de historische vereniging bekend zijn. Anne Slok: ‘’Dat is echter een misvatting. We willen heel graag in contact komen met mensen die thuis wat materiaal hebben liggen. Een foto, misschien meerdere, of zelf een album. Reclamemateriaal, blikken, noem maar op. We zouden dat heel graag willen lenen. We kunnen er dan samen wat moois van maken. Foto’s kunnen we direct inscannen en mee retour geven. U houdt zelf de originelen.’’
Heeft u een bijdrage aan een unieke tentoonstelling mail dan naar info@museumveenendaal.nl of naar anne.slok@casema.nl.

Afbeelding
Vervoer tussen de oude en nieuwe fabriek in 1943.
Buitenlands bezoek aan de Ringerij. Vlnr mej. Van der Scheur, directeur Van Schuppen, naast de buitenlandse gast Ad van Schuppen en Klaas van Dijk.
De directieleden Van Schuppen rond 1950.
Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie