
Janny den Besten schrijft ‘Wegwezen!’ over evacuatie Veenendalers
5 oktober 2019 om 10:56 AlgemeenVeenendaal - In de meidagen van 1940 moesten duizenden mensen vanuit Veenendaal en omstreken evacueren. Zij werden gastvrij opgevangen in dorpen langs de Lek, zoals Nieuw-Lekkerland. Voor Lekkerlandse schrijfster Janny den Besten was dit een mooie insteek voor haar nieuwe kinderboek ‘Wegwezen!’.
“Ik hou van geschiedenis”, vertelt Janny. “Toen ik hoorde over de evacuatie was ik helemaal ‘om’. Verschrikkelijk hoe die duizenden inwoners uit Veenendaal eerst negen kilometer moesten lopen naar Elst om daarna urenlang te wachten op een plekje op een van de rijnaken. Bedenk daarbij dat er voortdurend Duitse vliegtuigen over hun hoofden vlogen en dat er achter hun rug van alles in brand stond. Het moet een chaos geweest zijn! Toen de mensen eindelijk konden inschepen, schrokken ze van de viezigheid op de boten. Vol kolenstof (het waren kempenaars die kolen uit de Kempen ophaalden), te weinig zitplaatsen en slechts twee emmers als toilet voor vierhonderd mensen .”
Indruk
“Het maakte zoveel indruk op me dat ik direct wist ‘Hier ga ik over schrijven! Allereerst schreef ik twee romans over dit onderwerp, namelijk Verborgen bloem en Verborgen lied. Daarna ontstond het boek ‘Wegwezen!’ voor 9- tot 12-jarigen. Hoofdpersoon Niek zit met zijn vader en moeder, broers en zussen op zo’n kolenschuit. Omdat er bij Rotterdam gevochten wordt, kunnen de schepen niet naar de Zuid-Hollandse eilanden zoals de bedoeling was. Ze blijven stilliggen op de Lek. Twee dagen en nachten is Niek op het schip. Hij heeft honger en dorst, verveelt zich en verzint spelletjes. Uiteindelijk mag hij in Krimpen aan de Lek van boord. Moeder probeert hem met Lekwater schoon te maken, maar het kolenstof gaat er niet af. Pas op de gastboerderij lukt het om met warm water weer toonbaar te worden.”
Janny vindt haar inspiratie ook in haar werk als leerkracht. “In mijn groep 7 zat een heel beweeglijke jongen die door zijn moeder ‘Siep elastiek’ genoemd werd. Mijn Niek is net zo’n stuiterbal. Behalve spanning kon ik op die manier ook een psychologisch thema in mijn boek verwerken.’
Janny den Besten heeft 8 romans en 7 kinderboeken geschreven. Met ‘1 april!’ – een boek uit haar serie ‘Jens en Jolien’ won zij in 2017 de EigenWijsPrijs voor de middenbouw. Het boek ‘Wegwezen!’ (uitgeverij De Banier te Apeldoorn) is verkrijgbaar of te bestellen bij elke boekhandel en kost 10,95 euro.







