De kleine molensteen wordt nauwkeurig bekeken en getest. (Foto: Hennie Henzen)
De kleine molensteen wordt nauwkeurig bekeken en getest. (Foto: Hennie Henzen)

Handmolensteen cadeau voor molen De Vriendschap

6 december 2020 om 16:20 Algemeen

Veenendaal - Vanwege haar lustrum heeft de historische vereniging Oud Veenendaal aan Molen De Vriendschap aan de Nieuweweg een kweern (handmolensteen) geschonken. De molen werd een kwart eeuw geleden (op 19 december) heropend door Prins Claus, beschermheer van de Hollandse Molen. Afgelopen vrijdag werd de steen overhandigd door vertegenwoordigers van de vereniging.

Met de kweern kunnen bezoekers van de molen ervaren hoe een molensteen werkt. Afgelopen vrijdag 4 december vond de officiële overhandiging aan molenaar Peter Tijssen en bestuurssecretaris, Gert van Grootheest, plaats.
De Historische Vereniging Oud Veenendaal werd vertegenwoordigd door de voorzitter Bert van den Bos en Hennie Henzen.
Met de sponsoring draagt de HVOV als Vriend van de Vriendschap bij aan het in stand houden van én het bevorderen van belangstelling voor dit rijksmonument.

Beleefbaar

Er zijn mooie ontwikkelingen gaande bij Molen de Vriendschap. De molen is door de nieuwe eigenaar, Ingenious Tomorrow, in beheer gegeven aan de al bestaande stichting De Veense Stellingkorenmolen De Vriendschap.
De stichting heeft als maatschappelijk doel dit bijzondere stukje Veens erfgoed te behouden en Molen de Vriendschap een verbindende rol te laten vervullen voor iedereen die Veenendaal en de omringende vallei een warm hart toedraagt.
Onder het motto ‘Beleef De Vriendschap’ zal de molen meer zichtbaar en beleefbaar worden.

Historie gekoesterd

 Daarbij wordt de bijzondere historie van de molen gekoesterd, zodat de verhalen en ‘De Vriendschap’ nooit verloren zullen gaan.
Het is alweer 25 jaar geleden dat de volledig gerenoveerde Vriendschap werd geopend door Prins Claus. Een bijzonder moment voor alle betrokkenen en Veenendaal. Vanwege de huidige omstandigheden wordt op aangepaste wijze stil gestaan bij dit jubileum.
Via onze sociale mediakanalen kan iedereen de ontwikkelingen bij de molen op de voet volgen. ‘’Hopelijk is de molen snel weer toegankelijk voor publiek, zodat u zelf het gebruik van de handmolensteen kunt ervaren,’’ aldus een woordvoerder van de stichting.
Wie net als de HVOV wil bijdragen aan het behoud van de molen en Vriend van De Vriendschap worden, stuur dan een bericht aan info@molen-devriendschap.nl.

Voorbeeld

Een kweern is een korenmolen die met de hand wordt rondgedraaid. Deze kweern is gemaakt naar voorbeeld van de kweernen die de Romeinen in onze contreien gebruikten. Ze moesten makkelijk mee te nemen zijn en met de hand te bedienen zijn. Deze kweern is educatief bedoeld. Hij maakt zichtbaar dat er voor het malen twee stenen nodig zijn, dat het graan midden ingaat en er gemalen aan de buitenkant uitkomt. Ook maakt het voelbaar dat malen veel kracht kost.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Kinderen oefenen de werking van een molensteen direct al in de praktijk.
Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie