
CPOV-scholen in Veenendaal bieden ‘vakwerk’: ‘Praktijkgerichte kinderen aanbieden wat ze nodig hebben’
24 oktober 2024 om 07:04 Onderwijs Nieuws uit Veenendaal Tips van de redactieVEENENDAAL Sommige kinderen lopen vast in het reguliere basisonderwijs en hebben behoefte aan een andere manier van leren. Daarvoor bieden zes CPOV-scholen in Veenendaal ‘vakwerk’ aan waarin groep 8-leerlingen op een praktijkgerichte manier lesstof tot zich nemen en bovendien ervaring opdoen in ‘werken met je handen’.
door Rick Praamstra
Flynn van Kranenburg en Jade Jansen helpen op basisschool Het Erf kleuters om met spijkers de letter ‘z’ in een stuk hout te timmeren. De groep 8-leerlingen volgen elke dinsdagmorgen samen met zes anderen vakwerk. De 12-jarige Flynn zit op basisschool Tamim, een van CPOV-scholen die de lessen aanbiedt. Hij zegt dat hij school niet moeilijk vindt; ‘alleen rekenen’. ,,Ik vind het wel irritant als kinderen praten in de les. Dan kan ik me niet goed concentreren en ben ik druk.”
Vakwerk geeft hem meer rust en is precies wat hij nodig heeft. ,,Het is leuk omdat ik creatief ben. Thuis teken ik veel mensen, figuren en cartoons. We hebben geleerd om te bouwen met driehoeken en vierkanten. We hebben ook begrijpend lezen, maar niet op de manier hoe je het op school leert, we leerden hoe je zelf slijm kunt maken.”
DRIJVENDE KRACHT
Docent Henk Boersma is de drijvende kracht achter vakwerk. Hij begeleidt leerlingen drie ochtenden op drie verschillende CPOV-scholen. Hij vertelt dat de school ‘kleurrijk onderwijs’ wil geven. ,,We willen kinderen bieden wat ze nodig hebben. Sommigen hebben een andere leerstijl en zijn praktisch ingesteld. Die moeten bezig zijn. Zij lopen vast en het werkt niet voor hen als ze de hele dag achter een tafeltje zitten.”
STARTPUNT KOKEN
Boersma benadrukt dat de kerndoelen van het onderwijs in vakwerk terugkomen, maar dan op een praktische manier. Hij geeft een voorbeeld: ,,Het startpunt is niet begrijpend lezen, maar koken. Daar komt wel veel rekenen om de hoek kijken: een recept is voor vier personen, maar we koken voor de juffen en meesters. Dan bereken je dat voor vijfentwintig personen. Goed het recept ‘begrijpend’ lezen is belangrijk als ze iets willen maken dat lekker is.”
Naast koken gaan de kinderen onder meer aan de slag met elektrotechniek, houtbewerking en groenonderhoud, vakgebieden die aansluiten op het middelbaar onderwijs. De focus lijkt in de maatschappij meer op theorieonderwijs gericht. Gevolg is dat er tekort is aan praktisch geschoold personeel. Ook sommige ouders hadden aan het begin van vakwerk twijfels, maar Boersma ziet steeds meer enthousiasme. ,,Ze waren eerst nog bang dat hun kind lesstof zou missen. Maar nu zie je dat ze de talenten van hun kind erkennen.”
LAAG ZELFBEELD
Ook de kinderen hebben lang niet altijd een idee van hun eigen kunnen. ,,Ik heb kinderen gehad die zeiden dat ze dom waren en dat ze daarom hier zaten. Ze hebben soms een laag zelfbeeld en geven snel op. Het is dan mooi om te zien dat ze hier hun talenten ontdekken en je ze ziet groeien.”
De twaalfjarige Jade keek in het begin van dit schooljaar ook de kat uit de boom, maar inmiddels heeft ze haar draai gevonden. ,,Ik vind het leuk dat we dingen binnen én buiten doen. Ik heb geleerd meer met mijn handen te doen. Ook heb ik geleerd om te samenwerken met andere kinderen. Ik vond dat eerst lastig en werkte vooral samen met vriendinnen. Maar ik heb geleerd dat ik dat ook goed met anderen kan.” De leerling van Het Erf wil later ,,iets met dieren doen of iets met koken”. Ook Flynn wil de praktijk in. ,,Ik wil profvoetballer worden of schilder. Net als mijn vader.”
MEER WAARDERING
Boersma pleit ervoor dat vakwerk gemeengoed wordt. ,,Ik hoop dat het al vanaf groep 5 is of nog eerder. Zo kan je de praktische kinderen er eerder uitpikken en ze motiveren. Ik denk dat ze dan een positiever zelfbeeld ontwikkelen. Groep 8 kan soms te laat zijn. Leerlingen hebben dan al een achterstand en denken dat regulier onderwijs niet aan hen besteed is of ze geen talenten hebben. Dan kan je voor zijn door kinderen al op jonge leeftijd te laten zien dat ze wél iets kunnen, ze handig zijn en creatief. Ik hoop dat dit landelijk wordt opgepakt en dat er hierdoor meer waardering ontstaat voor praktisch geschoolde mensen.”















