
Nationale Militaire Dodenherdenking Grebbeberg trekt vele bezoekers
5 mei 2025 om 08:30 Herdenkingen Nieuws uit RhenenRHENEN Na inschatting waren er 2000 mensen op het Militair Ereveld Grebbeberg zondag op de Nationale Militaire Dodenherdenking, waar de plechtige ceremonie ter nagedachtenis aan de Nederlandse militairen die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen plaats vond. De herdenking werd bijgewoond door vele genodigden en belangstellenden, waaronder Zijne Hoogheid Prins Pieter-Christiaan en staatssecretaris van Defensie Gijs Tuinman.
door Jan van den Brink
Ongeveer 600 mensen verzamelden zich op de stapplaatsen. Voor overige bezoekers waren op de parkeerplaatsen schermen en een geluidsinstallatie geplaatst, zodat ook zij de ceremonie live konden volgen. De plechtigheid werd omstreeks 19.30 uur gestart met muziek van de Fanfare Bereden Wapens en was ook online te volgen via RTV Utrecht en het YouTube-kanaal van de Koninklijke Landmacht.
BIJZONDERE HERDENKING
Tijdens de herdenking sprak krijgsmachtsboeddhist ir.g.m. majoor P.A. Gogh een overdenking uit. Daarnaast droegen scholieren een zelfgeschreven gedicht voor, waarmee zij hun persoonlijke reflectie op vrijheid en verlies deelden. De gedichten zijn hieronder te lezen. Na de twee minuten stilte legden diverse instanties, waaronder de gemeente Rhenen en leerlingen, kransen bij het monument.
De plechtigheid werd afgesloten met een defilé langs de meer dan 800 graven, waarbij vele aanwezigen de gevallen militairen eer bewezen.
Twee minuten stilte
Denken aan mensen die zijn overleden
Treurig
Denken aan alle slachtoffers die gevallen zijn
Afschuw
Denken aan de vrijheid nu
Opluchting…
….dat ik niet in Oekraïne leef
Ook nu dreigt er veel gevaar
Laten we lief zijn voor elkaar
Geen dictatuur …
…Ik ben niet de baas!
Geen discriminatie…
…Ik respecteer hoe iedereen is!
Geen geweld
…Ik doe geen mensen pijn!
Dankbaar ben ik
Liefde voel ik
4 mei gedenk ik
Twee minuten stilte
Rosalie van Ingen, Ericaschool
Leven op het randje van oorlog
Spanning …. Voel ik vaak
Nu
Veel geweld
Onzekerheid
Blij met onze vrijheid
In Nederland
Nu
Toen
Gemis
Oorlog
Soldaten gooiden granaten
In het hart van de straten
Geen rust, altijd op je hoede
Racisme, het geeft me woede
Waarom
Geweld
Discriminatie
Oorlog
Geen respect voor elkaar
Wat ik zou willen
Een wereld waarin
Iedereen zichzelf kan zijn
Groot of klein
Levi Hovestad – Ericaschool
Veiligheid
Rust was verstoord
Zoveel mensen vermoord
Geen vrijheid, geen vrede
Soldaten hebben gevochten
Veel mensen hebben geleden
Nu leggen we kransen neer
Want we willen geen oorlog meer
Veiligheid is wat we willen
Voor iedereen….zo wordt het fijn
Geen discriminatie
Geen geroddel
Geen oorlog
Iedereen mag er zijn
Mensen
Dieren
Jij en ik
Ik ga voor de vrede
In het groot en in het klein
Hannah de Koning, Ericaschool













































