
Nieuwe afspraken over promotie Veenendaal
12 januari 2026 om 08:40 Politiek Nieuws uit VeenendaalVEENENDAAL Voor de promotie via ‘#Dit is Veenendaal’ zijn de komende jaren extra andere inkomsten nodig, wanneer de gemeente haar bijdrage gaat verlagen. Deze heeft enkele taken overdragen binnen de stuurgroep en gekozen voortaan via een subsidieregeling te gaan werken. Daardoor hoeft de rest van de organisatie zich niet aan te passen naar een andere samenwerkingsvorm.
,,Sinds de oprichting van het Merk ‘#Dit is Veenendaal’ in 2019 heeft de gemeente zorg gedragen voor het voeren van de administratie en de inhuur van de brandmanager en citymarketeer. Afgelopen jaar bleek dat deze organisatiestructuur niet langer houdbaar is, omdat het in strijd is met het gemeentelijk inkoopbeleid. Daarom is in 2024 besloten dat 2025 een overgangs- en evaluatiejaar zou zijn voor de organisatie van het merk Veenendaal. Afgelopen jaar is benut om een verkenning uit te voeren naar de beste organisatievorm voor ‘Dit is Veenendaal’ voor de toekomst’’, vatten burgemeester en wethouders samen.
SAMENWERKING
Veenendaal heeft onder andere gekeken hoe plaatsen als Venlo, Assen, Den Haag en Goes hun promotie hebben geregeld. ,,Er bestaat geen uniforme optimale organisatiestructuur. De gekozen vorm hangt sterk samen met schaal, professionalisering, het aantal aangesloten partners en de gewenste sturing. De gesprekken met deze steden waren niet alleen waardevol, maar ook een bevestiging van onze eigen kracht. Wat hen opviel was onze brede samenwerking met partners, een organisatie die dichtbij én in de samenleving staat, de focus op wonen, werken én een rijk cultureel leefklimaat.’’
ADMINISTRATIE
Andere steden zien de aanpak in Veenendaal als onderscheidend en aantrekkelijk. ,,Een unieke combinatie die ons positioneert als een stad waar het goed leven, wonen en werken is. Voor Veenendaal is vooral het model van Goes relevant, waar citymarketing op afstand staat via een subsidierelatie’’, vervolgt het college. Zij ziet daarin voordelen, omdat de huidige organisatie dan niet hoeft te veranderen en de gemeente eenvoudig de administratie door kan geven. ,,Binnen de stuurgroep heeft stichting BIZ Winkelstad zich bereid gesteld om de administratie van ‘#Dit is Veenendaal’ op zich te nemen.’’
BIJDRAGE
De gemeente wil blijven bijdragen aan de citymarketing en heeft vergeleken wat andere plaatsen hier aan uitgeven. ,,Hierin hebben wij gekeken naar gemeenten die vergelijkbaar zijn met Veenendaal en de twee andere grotere steden in Utrecht. Het is lastig om uit begrotingen direct op te maken hoeveel middelen naar citymarketing gaan. Wij concluderen dat Veenendaal relatief gezien minder bijdraagt per inwoner dan vergelijkbare gemeenten’’, besluit het college. Vanaf 2027 daalt de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage en is er ongeveer een ton beschikbaar voor ‘#Dit is Veenendaal.’ De stuurgroep die de promotie regelt kijkt of zij nog extra geld kan vinden.