
Heel even
1 april 2022 om 13:54 OpinieVEENENDAAL De afgelopen weken zijn hectisch geweest. Ik hoef alleen maar te wijzen op de ellende van de oorlog in Oekraïne, de lokale verkiezingen, het hele verdrietige nieuws van het overlijden van Mila Jansen, aan wie mooie woorden, prachtige woorden werden gewijd in de gemeenteraad en op straat.
Over de afloop van de oorlog in Oekraïne is nog niets te zeggen. Wel dat er ieder dag onschuldige doden vallen, jongeren van 18 of 19 jaar die door die gek de oorlog worden ingestuurd en moeten vechten, voor wat? Ja, voor wat? Waar is oorlog goed voor? Soulzanger Edwin Starr had een grote hit met het nummer WAR. Huh, yeah, What is it good for? Absolutely nothing, uhh. War, huh (good God) What is it good for? Absolutely nothing (…) Het was een aanklacht tegen oorlog in Vietman en de behoefte aan harmonie in ons alledaags leven. Het nummer WAR was één van de eerste Motownsongs die een politiek statement gaf. Daarna zijn er vele songs gekomen van artiesten (Marvin Gay, Stevie Wonder etc. etc.) om de waanzin van oorlog te beschrijven en zingen. Het nummer is terug te vinden op Spotify en het klinkt zo agressief, zo agressief tegen een oorlog, dat het me soms doet denken aan een generaal. ‘De generaal is zo voor vrede, dat hij er zelfs een oorlog voor over heeft’ (citaat Gerd de Ley).
De verkiezingen zijn weer voorbij. De kraampjes, standjes, fietsen en de camper zijn uit het straatbeeld van de Hoofdstraat verdwenen. De rust is weergekeerd. De verkiezingen hebben een behoorlijke verschuiving laten zien. Mijn partij is de kleinste partij van Veenendaal geworden. Ik was er nog blij mee ook! Pro Veenendaal, uit de schoot van de PvdA, ontstaan, is de grootste geworden. Deze partij heeft de troeven in handen. Wat mijn keuze zou zijn? Pro, CU, VVD, Lokaal en CDA. En Dylan Lochtenberg? Die mag van mij de eerste 10 jaar wethouder Cultuur blijven!
Op maandagavond 28 maart namen verschillende raadsleden afscheid. Er waren warme woorden en juist op het moment dat Henk van Soest afscheid nam schakelde ik naar Facebook. Warme woorden van de burgemeester aan het adres van Henk. Henk glom van binnen en vertelde dat Geurie (zijn vrouw) zijn belangrijkste adviseuse was, welke raad hij niet altijd heeft opgevolgd. Wie herkent zich daar niet in, vraag ik mij af? Ik wel!
Ik dacht aan het moment dat de CU de grootste partij was geworden en dus aan zet was om het voortouw te nemen bij de onderhandelingen. Henk was fractievoorzitter van de CU en ging direct na de verkiezingen er even tussen uit. Geurie zei nog ‘Henk, nu niet op vakantie gaan. Dit is het verkeerde moment’. Henk luisterde niet. Toen Henk en Geurie van vakantie terugkwamen, was er een nieuw college geformeerd, zonder de grootste partij, de CU. Ergens dacht ik in de toespraak van Henk, iets te herkennen in zijn woorden, heel even….
door Hennie Bos